Kniha Zuzany Slámové Potoky perel přibližuje sklářskou a bižuterní tradici na Jablonecku

Za vším hledej ženu. Právě toto rčení platí i v případě Zuzany Slámové, která si jde za svými sny. V roce 1991 založila firmu Bellis, později společnosti Litina, s. r. o., G&B beads, s. r. o. Je spoluzakladatelkou iniciativy JABLONEC JINAK. Vzpomínky na babičku, láska k řemeslu a Jablonecku ji vedly k založení úspěšných projektů a ženou ji stále vpřed.

Bylo, nebylo…

Zuzana Slámová

Korálky byly součástí Zuzčina dětství, její babička sedávala u navlékací mašinky a navlékala korálky jako domácí práci. Zuzka si po letech vše oživila a postupně nacházela různé staré korálky. Věděla, že babička má na půdě nějaké zásoby, ale byla překvapena množstvím, které léta schovávala. S pýchou a respektem navazuje na tuto tradici, vymýšlí a vyvíjí nové tvary a barvy. Kráčí ve stopách historického odkazu předků.

Příběhy patří do knížek

Právě proto vznikla knížka Potoky Perel, která představuje sklářskou a bižuterní tradici v Jizerských horách a je doplněna originálními autorskými ilustracemi. Kresby čtenáře ponesou na vlnách fantazie mezi skláře, brusiče, šperkaře nebo obchodníky dobývající svět.

Nechybí ani historické reálie o vývoji a vzniku jablonecké bižuterie, zpracované hlavním kurátorem Muzea skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou PhDr. Petrem Novým.

Podmanivé ilustrace Matyáše Proška vtáhnou čtenáře do toku rodinné historie a příběhů plynoucích potokem historických zvratů do budoucna. 

Více na https://www.facebook.com/Potoky-perel-102704375013883
Video: https://www.facebook.com/videos

You may also like...