Museum skla Portheimka představuje výstavu luxusní české bižuterie Hvězdný prach

Museum skla Portheimka představí v rámci výstavního projektu výstavu luxusní české bižuterie Hvězdný prach. Zatímco český křišťál je v České republice všeobecně známou a vzývanou značkou, o české bižuterii se mnoho nemluví. Ve světě ale mají obdobný zvuk. Proto vznikla tato výstava, aby předvedla její hvězdnou současnost.

Velkou konkurenční výhodou současné české bižuterie je její mnohotvárnost, v níž se jí nikdo nevyrovná. Výrobě a vzorování se stále věnují desítky velkých, středních i malých specializovaných firem soustředěných především v Křišťálovém údolí – dnešním Libereckém kraji, zejména na Jablonecku a Železnobrodsku. Bižuterie se vyváží a dodává do téměř stovky zemí světa formou polotovarů nebo hotových výrobků. K hlavnímu sortimentu v současnosti patří skleněné kameny, perle a perličky v nesčetném počtu typů, tvarů, velikostí, barev a jejich kombinací, v nabídce je ale také kovová bižuterie a další speciality.

Další výstavní projekt skla, tentokrát s puncem luxusu, potvrzuje, že české sklo je fenoménem, který okouzluje svět. Líbí se mi i pestrost pořádaných výstav. Museum skla zahajovalo svou existenci výstavou s názvem Oděná světlem, které dominovaly úchvatné skleněné róby – trojrozměrné šaty z křišťálového skla v životní velikost uznávané autorky Karen LaMonte. Další expozice připomněla sklárnu Inwald a sklo jako užité umění s nadčasovým designem. Nyní vystavovaná česká bižuterie opět potvrzuje um našich sklářů, který dosahuje hvězdné úrovně,“ řekl místostarosta MČ Praha 5 Lukáš Herold, v jehož gesci je kultura a obnova památek.

Specifickou součástí portfolia českých firem jsou luxusní bižuterní šperky a módní kreace v podobě autorských konceptů, jedinečných originálů, limitovaných kolekcí, včetně spolupráce se světovými a domácími módními značkami, návrháři a celebritami, nebo zakázková výroba pro konkrétního náročného klienta. Česká bižuterie dokáže stále být i šperkem, jenž se neztratí na prestižních světových společenských akcích, přehlídkových molech, filmových premiérách či hudebních show.

Výstava je věnována hvězdné současnosti české bižuterie. Desítka firem pro Museum skla Portheimka ve spolupráci s kurátory Petrem Novým a Silvií Staničkou vybrala nebo vytvořila jedinečné výrobky navržené českými i zahraničními designéry. Jejich společnými tématy jsou exkluzivita, svět haute couture a celebrit. Unikátní součástí expozice jsou bižuterní šperky inspirované ženami se silným příběhem a charismatem – symbolický dárek Medě Mládkové k jejím nedávným stým narozeninám. Vystavené budou mimo jiné např. náhrdelník G&B bijoux navržený pro zpěvačku Adéle, šperky pro Coco Chanel, náhrdelníky pro firmy Versace či J. P. Gaultier, korunka pro Miss Czech Republic a šperky pro vlivné světové návrháře. Nebudou chybět ani šaty z taneční soutěže StarDance, které pro tuto velkolepou show vytvořila Preciosa Crystal Components.

Text: Petr Nový

Hvězdný prach – výstava luxusní české bižuterie 10. 3. – 14. 6. 2020
Museum skla Portheimka, Štefánikova 68/12, 150 00 Praha 5 – Smíchov
www.museumportheimka.cz

Kurátoři:
Petr Nový (Muzeum skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou) Silvie Stanička (Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně) 

Foto: ©Honza

Print Friendly, PDF & Email

You may also like...