Komentář Miloslava Bohůnka ze Star Casina k přerozdělení daně z hazardních her

Vládní koalice v minulých dnech opět diskutovala o podobě konsolidačního balíčku. Jedním z témat byl i hazard a přerozdělení daně z hazardních her. A jak to celé dopadlo? Za provozovatele CEC Praha a.s. komentuje Miloslav Bohůnek, manažer rozvoje podnikání z CEC Praha a.s., sítě Star Casino,

Často se dostáváme do situace „o nás, bez nás“, kdy teoretické znalosti zákonodárců ohledně segmentu hazardních her jednoduše nestačí. Uplynulé jednání je toho jasným důkazem. 

Velmi nás mrzí, že nikdo nebyl ochotný vyslyšet fakta. Jediným důsledkem bude nárůst a prohloubení šedé zóny černého hazardu. Zvýší se negativní dopady spojené s provozováním hazardních her a dojde k poškození celého segmentu legálního hazardního průmyslu. Roky budovaných vztahů s obcemi. Pokud obec trpí na svém území hazard, měla by z toho dostat patřičný výnos. Stále platí, že jsme zde pro obce i stát a hledáme cesty, jak s nimi zachovat pozitivní vztahy a pro všechny smysluplné řešení.

Možné řešení za CEC Praha?

Miloslav Bohůnek

Chápeme, že stát hledá příjmy, a proto by za nás nebyl vůbec problém jít například cestou 50/50 podle počtu povolených technických zařízení v dané obci. To nám dává smysl a je fér pro všechny strany.

Jsme přesvědčení, že stávající nastavení přerozdělování výnosu z hazardní daně mezi všechny obce podle počtu povolených technických zařízení je jediné spravedlivé a rozumné řešení. Proč by obec, která hazard na svém území úplně zakázala z něj měla dostávat daňové příjmy? Za nás, jako provozovatele, je absolutně nepřípustná myšlenka, že dochází k jinému rozhodnutí. Pakliže obec na svém území hazardní hry zakázala, tak měla jasný důvod, proč k tomuto rozhodnutí došla. Nevidíme jediný důvod, proč by na tom měla být bita obec, která dnes přísně regulovaný segment povoluje.

Legální hazard? Od kvantity ke kvalitě

Zároveň respektujeme pravidla pro náš hazardní segment a díky nim je jasně v posledních několika letech vidět, že bez ohledu na online, se provoz klasických land-base (kamenných) provozoven přesouvá každým dnem do kvality a ne kvantity. Nyní se to celé zabrzdí.  Upravené znění obcím nepřináší žádné výhody, a tím může klesat i jejich tolerance k hazardu. Poptávka po hazardním segmentu bude ale vždy, hráči budou hledat zábavu na černém trhu, a ke zdanění toho už pro stát moc nezbude. Zdanění má svoje opodstatnění, nebráníme se mu, ale pojďme výnos dostat tam, kde má být, a ne v šedé zóně.

Zásadně bych se také za CEC Praha vymezil proti existenci korupčního prostředí, označování „hazardní lobby“ a ovlivňování zastupitelů. To je podle mě naprosto nepřípustné. Pokud něco v minulosti zaznělo, tak to mohlo být maximálně pochybení jednotlivce, nikoliv většiny.

Až několik desítek tisíc pracovních míst v ohrožení

Jako hazardní branže vytváříme nepřímo až několik desítek tisíc pracovních pozic a ty budou v návaznosti na rozhodování obcí a reakcí na současný stav přerozdělování hazardní daně zcela oprávněně v ohrožení. O nás bez nás, nemuselo k tomu dojít.

Jak se vyvíjí návrhy na rozdělení inkasa daně z hazardu: 

  • Současný stav: 35 % stát, 65 % obce podle počtu povolených zařízení
  • Původní návrh: 35 % stát, 65 % obce podle počtu obyvatel
  • Návrh po vypořádání připomínek: 35 % stát, 65 % obce podle počtu povolených zařízení
  • Aktuální návrh: 55 % stát, 22,5 % obce podle počtu povolených zařízení, 22,5 % obce podle počtu obyvatel

You may also like...