Kořeny osobností se představují u Centra Černý Most

Fotografická výstava v rámci unikátního projektu Botanické zahrady hl. m. Prahy Kořeny osobností doputovala do Prahy k Centru Černý Most. Návštěvníci nákupního centra ji mohou zhlédnout u západního vstupu po celé září a říjen. Do projektu Kořeny osobností se za dobu jeho existence zapojilo již 114 významných jmen. V letošním roce jejich seznam obohatil nejznámější český mořeplavec, který jako první Čech obeplul celý svět, Richard Konkolski a legendární dvojice pohádkových postaviček – kutilové Pat a Mat. Do konce roku ještě přibudou další významné postavy vědy, kultury či sportu. S projektem samotným se zájemci mohou seznámit přímo v areálu trojské botanické zahrady.

Projekt Kořeny osobností vznikl ve spolupráci Botanické zahrady hl. m. Prahy a Dariny Miklovičové v roce 2009. Představuje vzácné a ohrožené rostliny ve spojení s významnými osobnostmi současného světa. „Do projektu Kořeny osobností se za 13 let zapojilo již 114 jmen, mezi kterými nechybí významní vědci, lékaři, státníci, filmaři, sportovci a umělci. Dovolím si říci, že láká nejen domácí, ale i zahraniční návštěvníky. Centru Černý Most děkujeme za podporu. Věříme, že výstava návštěvníky nákupního centra zaujme a přivede je za odpočinkem, zábavou i vzděláním do naší botanické zahrady,“ uvádí Bohumil Černý, ředitel Botanické zahrady hl. m. Prahy.

Mezi ty, kteří se do projektu Kořeny osobností zapojili, patří zpěvačka Lucie Bílá, houslista Pavel Šporcl, významní čeští sportovci, jako je Josef Masopust, Věra Čáslavská, Jan Železný, Štěpánka Hilgertová, nebo proslulí čeští filmaři Miroslav Ondříček, Jan Svěrák a Otakar Vávra. Své stopy tu zanechala i největší jména české medicíny – Bohdan Pomahač, Jan Pirk, Josef Koutecký a přední čeští neurochirurgové Benešovi. Své rostlinné chráněnce vysadily rovněž osobnosti mezinárodního významu, jako je sir Nicholas Winton, Madeleine Albrightová nebo Jeho Svatost 14. dalajlama.

Putovní výstava Kořeny osobností bude v areálu Centra Černý Most k vidění do 31. října 2022.

Návštěvníci botanické zahrady se s největšími postavami 20. a 21. století ve spojitosti se vzácnými a ohroženými zástupci rostlinné říše mohou seznámit prostřednictvím Stezky osobností, jež je provede celým trojským areálem včetně skleníku Fata Morgana.

You may also like...