Léto na drezíně mělo velký úspěch, pokřtila se i druhá drezína

Spolek Železnice Česká Sibiř, z. s. ve spolupráci s turistickou organizací Kraj blanických rytířů, z. s. uspořádal během letních prázdnin akci s názvem „Léto na drezíně“. Během čtyř termínů, 2. a 16. července a 13. a 27. srpna, se na drezínách svezlo 746 cestujících.  Dvě pákové drezíny uskutečnily šedesát dvoukilometrových jízd. O všechny termíny byl enormní zájem, jízdy na drezínách byly vyprodané do posledního místa. Pořadatelé proto přidali třetí drezínu, která po kratší trase vozila ty, kteří si své místo nestačili zarezervovat.

Výtěžek ze vstupného pokryje náklady související s pořádáním akce a bude použit na bezbariérovou úpravu tzv. hytláku – železničního vagonu pro přepravu balíků a zavazadel. Cílem úpravy je umožnit zažít nevšední zážitek i lidem s hendikepem nebo rodinám s nejmenšími dětmi v kočárcích.  

Křest nové drezíny: www.youtube.com/drezina

Miloš Jelínek křtí drezínu Rosničku, foto I. Jirovcová

Léto na drezíně ve Střezimíři nebylo „jen“ o svezení na historické pákové drezíně, ale také o prohlídce bývalé výpravní budovy, která by v budoucnu měla sloužit jako železniční muzeum. Návštěvníci akce se seznámili se záměrem na využití celého areálu bývalého nádraží, obdivovali skalnaté zářezy, na kterých již nyní, sedmnáct měsíců od ukončení vlakového provozu, vzniká unikátní biotop.

„O Létě na drezíně jsme se dozvěděli v rádiu. Přijeli jsme se třemi dětmi z Českých Budějovic. Mile nás překvapilo, jak dobře je akce zorganizovaná. Díky rezervačnímu systému jsme nečekali v žádné frontě, vyzvedli jsme si jízdenky a rovnou mohli nasednout na drezínu a jet,“ pochvalovala si jedna z návštěvnic akce, paní Eva.

Právě rezervační systém si vedle nevšedního zážitku pochvalovali zejména turisté a také organizátoři. „Role naší destinační společnosti v tomto projektu byla dvojí: pomoci s organizací akce, a to zavedením rezervačního systému s on-line platbou a také na místě a starostí o kontinuální marketingovou kampaň, která trvala čtvrt roku a měla za cíl nejen obsadit všechna místa na drezínách, ale také upozornit na vznikající projekt železničního skanzenu, který by v budoucnu turisticky oživil Voticko – lokalitu České Sibiře na pomezí Středních a jižních Čech,“ vysvětluje manažerka turistické destinace Kraj blanických rytířů Tereza Kubištová.

Křest drezíny Rosničky,foto I.Jirovcová

„Pro náš spolek šlo v případě Léta na drezíně o organizačně náročnou akci, do které se zapojily téměř tři desítky dobrovolníků. Rád bych poděkoval členům spolku Železnice Česká Sibiř, našim příznivcům a také střezimířskému sboru dobrovolných hasičů,“ uvedl předseda spolku Železnice Česká Sibiř Miloš Jelínek s tím, že zájem o akci pořadatele mile překvapil. „Z důvodu velkého zájmu se nezastavila ani třetí drezína, která vozila ty, kteří si opomněli své místo rezervovat nebo zrovna jeli okolo a o akci se dozvěděli třeba prostřednictvím plakátu na vývěsce. Kladné ohlasy jsou pro nás velkou motivací k rozvoji projektu železničního skanzenu ve Střezimíři. “

Poslední termín Léta na drezíně 27. srpna se nesl ve slavnostním duchu. Blanický rytíř pokřtil na „Rosničku“ druhou drezínu. Její pojmenování vzešlo z ankety. Autorem jména je sedmiletý Vašík z Velkých Heřmanic, který si za svou fantazii odnesl plyšovou žábu a dárkový poukaz na víkend pro dvě osoby v penzionu s posezením v restauraci U Modré kočky ve Voticích, který do soutěže daroval majitel penzionu a restaurace Luboš Mudra. 

Naplánujte si svoji návštěvu na Voticko na www.blanik.net

You may also like...