Lipo a talentovaný zpěvák Jan Braun se v novince inspirovali biblickým příběhem princezny Salome

Dva a půl roku čekali fanoušci na novou hudbu rappera Lipa. Po oceňovaném albu „Lyrika“ a z něj vzešlého hitu „Svoboda“, který byl svého času nejhranější písní v rádiích, se interpret odmlčel a trpělivě pracoval na dalších skladbách. První ochutnávkou z chystané čtvrté desky se stává melancholický singl „Salome“ doprovázený umělecky laděným videoklipem. Uslyšíte v něm nový hlas české scény – talentovaného Jana Brauna. 

„Co všechno je člověk schopný udělat pro lásku? Je možné, že láska zakázaná je zároveň i láskou osudovou? A jde vůbec zradit takový typ lásky?“ poodhaluje Lipo, jaké otázky ho při tvorbě textu písně napadaly. Ostatně, není prvním umělcem, kterého biblický příběh tajuplné krásky Salome inspiroval – její osud zpracoval ve své hře už Oscar Wilde, na jeho námět později vznikla i opera Richarda Strausse. V písňové podobě známe Salome v podání irských rockerů U2 či písničkáře Karla Kryla. 

Podobně jako v minulosti už několikrát, také tentokrát dává Lipo ve svém singlu šanci zazářit nové tváři. Po Kateřině Marii Tiché („Do města přišla zima“) nebo Marcellovi („Svoboda“) se fanoušci mohou těšit na vypjatý alt-soprán mladého písničkáře Jana Brauna. Ten je na naší scéně naprostým nováčkem, podle Lipa o něm ale rozhodně ještě uslyšíme. 

„Honza je jeden z největších talentů, jaké jsem za poslední dobu poznal. Kromě nezaměnitelného hlasu ho zdobí také velký autorský potenciál. Právě s producentem ODD spolupracujeme na jeho prvních vlastních písních a mohu prozradit, že se posluchači mají na co těšit,“ říká Lipo, vlastním jménem Jonáš Červinka. 

Uhrančivá Salome jako symbol smyslnosti, ale i zrady a nedosažitelnosti se stala také předlohou doprovodného videoklipu. Za jeho námětem a režií stojí již tradičně sám interpret.  

„Miluji umění v celé jeho šíři, rozhodl jsem se proto tentokrát vstoupit na pro mě neprobádané území, kterým je tanec. Líbí se mi, že téma songu je stejně univerzální jako tanec sám. Baletní tanečník Ennio je původem ze Sicílie, jeho profesní partnerka Lenka ze Slovenska. V jejich vyjádření jsem jim ponechal volnou ruku. Způsob, jakým k tomu přistoupili, mně samotnému vyrazil dech,“ dodává hudebník, který za své předešlé album Lyrika získal dvě Hudební ceny rádia Evropa 2. 

Citlivou produkci singlu má na svědomí Ondřej Turták alias ODD, který s Lipem spolupracuje už od jeho první sólové desky. Původně hiphopový beatmaker se v posledních letech etabloval jako jeden z nejlepších českých popových producentů – nedávno se blýskl prací na kritikou nadšeně přijaté debutové desce Kateřiny Marie Tichá s názvem „Sami“. 

https://www.instagram.com/lipobpm/
https://www.instagram.com/janbraunmusic/
https://www.facebook.com/janbraunmusic
https://www.facebook.com/lipobpm

Foto: Radek Kudláček

Print Friendly, PDF & Email

You may also like...