Lyžování o Vánocích ve Švýcarsku

Příznivá zpráva pro toho, kdo chce i letos trávit konec roku na horách. S platností od 14. prosince. 2020 nebude Česká republika ve Švýcarsku na seznamu rizikových zemí a turisté z ČR nebudou podléhat žádným restrikcím, tedy ani desetidenní karanténě nebo testu po příjezdu do Švýcarska. Ale pozor! Pokud někdo přijede do Švýcarska dříve než 14. prosince, bude muset absolvovat celou desetidenní karanténu.

Lyžařské areály ve Švýcarsku jsou již v provozu a budou rovněž po dobu vánočních svátků. Vybrat si tak můžete z celkem 232 středisek. Jediné středisko, které bude mimo provoz, je malé středisko Fideriser Heuberge v Graubündenu. Ve švýcarských dopravních prostředcích jsou povinné roušky, toto opatření se vztahuje i na lanovky, jejichž kapacita může být využita maximálně ze dvou třetin, a je třeba dodržovat odstupy. Kapacita lyžařských středisek nijak omezena není a při pobytu v přírodě, včetně lyžování, nejsou roušky požadovány.

Některé rezorty nabízejí pro vybrané produkty možnost pojištění (Pandemieversicherung) nebo náhradu za nevyčerpané služby. Tak je to třeba v Andermattu, Arose, Laaxu, Davosu Klosters, Saas-Fee,

4-Vallées a dalších střediscích. U většiny středisek je také možno zakoupit skipasy on-line. Tranzit přes Německo i Rakousko do Švýcarska je i nadále možný, musí ovšem proběhnout do čtyřiadvaceti hodin.

Situace se ale i ve Švýcarsku stále mění. Aktuálně platí, že lyžařská střediska musí 22. prosince požádat kanton o povolení k provozu pro vánoční svátky. Kantony rozhodnou podle aktuální epidemiologické situace (počtu volných míst v nemocnicích, úspěšnosti trasování, vývojových trendů atd.). Rozhodovací pravomoci kantonů v tomto směru jsou vysoké, vždy je tedy dobré najít si informaci o vybraném kantonu a to buď na jeho webových stránkách, nebo také na stránkách www.MojeSvycarsko.com, jež jsou průběžně aktualizovány.

Text a foto: Bohumil Brejžek

Print Friendly, PDF & Email

You may also like...