Manga nejsou jen pro kluky, zabaví celou rodinu

Typicky japonské komiksy manga jsou známé po celém světě. Spousta lidí však stále žije v mylné představě, že jde o zábavu pouze pro dospívající kluky. V Japonsku ale kouzlu mangy podléhají čtenáři napříč generacemi, muži i ženy, neboť manga je opravdu pro všechny. Nevěříte?

Manga, jak již bylo zmíněno, je označení pro japonský komiks vynikající speciální kresbou a raritou pro nás Evropany – čte se odzadu. Její historie sahá až do 11. století, ale její vývoj do dnešní podoby se přiřazuje k časům po druhé světové válce.

Manga je v Japonsku opravdu velmi oblíbená a tvoří většinu tištěných publikací. Čtou ji opravdu všichni. Příběhy v manze se často stávají námětem animovaných seriálů – anime. U nás mělo velký úspěch například zpracování Pokémonů, Ghost in the Shell, Sonic X, Cesta do fantazie nebo Princezna Mononoke. Na motivy úspěšných mang také občas vznikají konzolové či počítačové hry.

V České republice se na vydávání mangy specializuje primárně Nakladatelství CREW, které dlouhodobě patří k největším tuzemským komiksovým nakladatelstvím.

Zde je výběr těch nejlepších mang, které spolehlivě zaujmou celou rodinu:

Děti

Pokémon – vychází 16. 9. 2020 Příběh Pokémonů známe všichni a není to tak dávno, co světem oběhla hra Pokémon GO!, kterou hráli snad úplně všichni, kteří vlastnili smartphone. V roce 2019 však vyšla úspěšná videohra, jejíž emoce a vzrušení se nyní vracejí v originálním komiksovém příběhu. Chlapec Red vyzbrojený odvahou, vynalézavostí a láskou k Pokémonům se vydává na velkou výpravu. Chce se totiž stát tím nejlepším trenérem Pokémonů ze všech!

Naruto – Naruto Uzumaki je chlapec, který se v Listové vesnici učí na akademii pro nindža bojovníky. Naruto je energický, zbrklý a cílevědomý. Jeho snem je stát se nejvyšším a nejmocnějším nindžou ve vesnici.

Teenage dívky

Orange 1 – Šestnáctiletá Naho Takamija z malebného města Macumoto si žije docela obyčejně – chodí do školy, baví se s kamarády a připravuje se na budoucnost, kterou si samozřejmě maluje trochu narůžovo. Jednoho dne však její poklidně plynoucí život převrátí naruby jediný dopis, a ne jen tak ledajaký! Píše jí totiž její budoucí, o deset let starší já, které si přeje, aby si Naho jednoho dne nemusela vyčítat ty samé chyby…

Čarodějova nevěsta 1 – Patnáctiletá Čise Hatori cítí, že nemá proč žít – ztratila matku, nemá stálý domov a nikomu na ní nezáleží. Ve chvíli nejhlubšího zoufalství se jí však nabídne zajímavé východisko a Čise se rozhodne chopit příležitosti. Stane se učednicí u mocného čaroděje Eliase Ainswortha, jehož prostřednictvím poznává nejen svět plný víl, draků a mluvících koček, ale také svou vlastní kouzelnou moc.

Zaslíbená Země Nezemě – Ta, která je jim matkou, není jejich pravá matka. Ti, se kterými bydlí, nejsou jejich sourozenci. A přesto si Emma, Norman a Ray žijí v sirotčinci šťastně a spokojeně. Jejich bezstarostný život však jednoho dne náhle skončí. Kdoví, jak to s nimi dopadne, když teď vědí, co pro ně osud uchystal?

Teenage chlapci

My Hero Academia – Jaké to je chtít být hrdinou ve světě, kde skoro všichni mají superschopnosti a sám žádné schopnosti nemít? O tom ví své chlapec jménem Izuku Midorija. Naštěstí to jde změnit. Stačí mít obrovské štěstí i odvahu a prostředek k vytouženému cíli existuje – hrdinská akademie!

Útok titánů – Příběh je zasazený do budoucnosti, kdy byl druh homo sapiens téměř vyhlazen podivnými obřími bytostmi, které mají lidstvo jako základní položku svého jídelníčku. Jedinou ochranou proti těmto zombiím podobným titánům jsou vysoké zdi, chránící několik málo zbývajících měst. Jenže ani za těmi zdmi nejsou lidé v bezpečí. Někdy se objeví protivník tak obrovský, že proti němu ani ty nejsilnější zdi nemají šanci. A právě při takovém masakru přijde hlavní hrdina Eren Yeager o matku. Aby se pomstil, vstoupí do speciální jednotky, která má za cíl zničení titánů. I za cenu těch největších obětí.

Tokijský ghúl – Ve světě, kde řádí lidožraví ghúlové, má někdy šanci zvítězit jen ten, kdo se k nim přidá. Jedinou organizací bojující proti ghúlům je ÚPG – a ta použije jakékoliv prostředky, jen aby ochránila lidstvo před téměř všemocnými predátory.

Dospělí

Berserk 1 – Černý šermíř Guts kráčí krajinou a v jeho stopách zůstávají mrtvoly nepřátel… a někdy i nevinných lidí, kteří se mu jen připletli pod nohy na jeho cestě za pomstou. Vydejte se s ním za jeho cílem v jednom z nejeepičtějších a nejikoničtějších příběhů žánru temné fantasy!

Green Blood 1 – New York poloviny 19. století.
Ve čtvrti Five Points, kde spolu gangy bojují o nadvládu, vyrostli dva muži. Jeden z nich je zabijákem v gangu, druhý je mladík, který gangy nesnáší. Právě zde, v místě, které bylo ve své době známé jako nejhorší slum světa, začíná jejich napínavý příběh.

Ghost in the Shell – Píše se jednadvacáté století a hranice mezi člověkem a strojem je čím dál nejasnější. Lidé mají mechanické implantáty a stroje jsou vylepšovány pomocí lidské tkáně. Agentka Motoko Kusanagi je členem speciální jednotky, která pronásleduje nebezpečné teroristy a kyberzločince. Především vražedné hackery, kteří se dokáží nabourat i do lidského mozku. A za tím vším stojí možná ještě něco víc…

Sherlock – Bývalý vojenský lékař John Watson se vrací z Afghánistánu do Londýna a vzhledem k nepříliš uspokojivé výši své penze nutně potřebuje spolubydlícího. Toho shodou okolností shání i Sherlock Holmes, detektivní poradce – jediný na světě, alespoň to sám tvrdí – a veskrze podivuhodný člověk, který při přemýšlení hraje na housle, někdy celé dny nepromluví ani slovo a jeho dedukční schopnosti pravidelně zachraňují reputaci Scotland Yardu. Jejich setkáním pak začíná nejen jedno z nejslavnějších přátelství v dějinách literatury, ale též vynikající japonská adaptace neméně vynikajícího britského seriálu „Sherlock“.

Zpráva pro Adolfa – Naprostá klasika japonského komiksu v podání „boha mangy“ Osamua Tezuky! Píše se srpen 1936. Na berlínských olympijských hrách dojde k události, která nezvratně spojí osudy tří lidí. Syna židovského pekaře, který žije v Japonsku. Jeho přítele, jediného syna německého konzula. A pak vůdce mocné říše, který se právě chystá rozpoutat tu nejstrašnější válku v historii. Nemají společného vlastně vůbec nic, jenom jméno, které mají všichni tři stejné: Adolf.

Tituly jsou k dostání na www.obchod.crew.cz a u dobrých knihkupců.

You may also like...