Metropolitní plán: Odstartovala nová kapitola budoucnosti Prahy

Prahou aktuálně hýbou obrázky nové budovy Vltavské filharmonie, která symbolizuje budoucnost metropole. Budoucí tvář města uprostřed Evropy má přitom primárně určovat Metropolitní plán, další velké aktuální téma. Nejdůležitější dokument pro Prahu je aktuálně ve své finální fázi, konečně se dostal do druhého kola veřejného projednávání.

Nejdůležitější dokument pro Prahu

Metropolitní plán jasně nastavuje hranice zástavby nebo maximální výšku staveb. Chrání přírodu, veřejná prostranství a osobitý charakter pražských lokalit. Dává prostor pro vznik nových parků, ale také znovuoživení brownfieldů a výstavbu nových bytů.

„Dnes platný územní plán je už přes 20 let starý a naprosto nevyhovuje potřebám dnešní Prahy. Proto jsme připravili nový a moderní plán, který se navíc díky zpětné vazbě od občanů, spolků a institucí oproti roku 2018 ještě vylepšil a zpřesnil,“ vysvětluje ředitel IPR Ondřej Boháč.

Institut plánování a rozvoje (IPR) zahájil spolu s výstavou v Centru architektury a městského plánování v areálu Emauzy na Novém Městě i informační tour hlavním městem, aby plán přiblížil lidem. Nově je možné ho připomínkovat také online prostřednictvím Portálu Pražana, a to až do konce června.

Starý územní plán a nová zástavba

Starý územní plán komplikuje novou zástavbu, přesto se rok 2022 nese ve znamení velkolepých stavebních projektů. Zatímco Vltavská filharmonie je zatím jenom na papíře, po letech konečně odstartovaly stavební práce na lince metra D. V plánu je obnova rozsáhlých území brownfieldů, jako je nákladové nádraží Smíchov či Žižkov, také Modřanský cukrovar, město budoucnosti. Již nyní v Modřanech dostává reálnou podobu futuristický projekt společnosti PSN Vanguard Prague.

Původní továrna na letecké přístroje, později kancelářská budova Microna, se pod taktovkou PSN mění na luxusní loftové bydlení Vanguard Prague. Unikátní rekonstrukce čtrnáctipatrové železobetonové budovy naddimenzované konstrukce, která nabízí 150 loftů v ryzím industriálním stylu, směřuje do finále. Již brzy se tady obyvatelé loftů budou moct kochat fascinujícími výhledy ze střešní terasy nebo si užívat si luxusní spa & wellness zóny s dvacetimetrovým bazénem na opačné straně budovy, na místě původního protiatomového krytu. Díky autovýtahu uprostřed budovy, který nemá obdoby v celé střední Evropě, budou moci parkovat své auto přímo u vchodových dveří bytu…

Vanguard Prague a další projekty

„Myslím, že projekt Vanguard má ambici stát se pražskou ikonou průmyslové budovy revitalizované na unikátní lofty, které jsou vhodné pro práci i bydlení,“ říká Marek Padevět, ředitel rezidenčních projektů PSN, a dodává, že lofty si zde pořizují lidé, kteří chtějí skutečně něco zcela výjimečného a neotřelého.

Vanguard Prague je přitom jenom jedním z mnoha zajímavých projektů PSN. Na nejbližších pět let jich developer chystá bezmála třicet. Proinvestuje v nich přes 11 miliard korun a vytvoří asi 3 tisíce nových bytů. Akviziční tým PSN se přitom nadále poohlíží po nových investičních příležitostech, a tak je vysoce pravděpodobné, že se ambiciózní plány PSN ještě rozšíří. Příště to může být i váš (bytový) dům, který se s PSN znovu probudí k životu.

Ing. Radka Křivánková

You may also like...