Mimořádný koncert SOČRu s dirigentem Petrem Popelkou bude v pátek v Rudolfinu

Mimořádný koncert připravuje na 8. ledna Symfonický orchestr Českého rozhlasu. Vůbec poprvé se představí pod taktovkou Petra Popelky, šéfdirigenta Norského rozhlasového orchestru KORK v Oslu. Společně uvedou Rousselův Koncert pro malý orchestr i Šeherezádu Rimského-Korsakova a v Prvním houslovém koncertu Bohuslava Martinů doprovodí Josefa Špačka. Mimořádný koncert z Dvořákovy síně Rudolfina vysílá v přímém přenosu stanice ČRo Vltava, živý stream najdete na facebookovém profilu SOČRu a na socr.rozhlas.cz.

Zatímco houslistu Josefa Špačka není třeba českému publiku dlouze představovat, Petr Popelka je dosud na domácí scéně poměrně málo známou osobností. Dirigentská kariéra někdejšího kontrabasisty Staatskapelle Dresden však v posledním roce nesmírně rychle stoupá. Pětatřicetiletý Popelka se stal šéfdirigentem Norského rozhlasového orchestru KORK v Oslu a hlavním hostujícím dirigentem Janáčkovy filharmonie Ostrava, současně dostal pozvání od mnoha prestižních světových orchestrů i operních domů.

Svoje první vystoupení se Symfonickým orchestrem Českého rozhlasu zahájí mistrným Koncertem pro malý orchestr francouzského neoklasika Alberta Roussela, mj. velmi ctěného a obdivovaného svým žákem Bohuslavem Martinů. Uznání bylo vzájemné – Roussel totiž rozkryl v mladém muži mimořádný talent a údajně prohlásil, že jeho učitelskou pýchou bude jednou Martinů.

Ten je každopádně hudební pýchou české kultury, stejně jako hned několik mladých špičkových houslistů. Rozhodně k nim patří i Josef Špaček, který v současné době kombinuje úspěšnou sólovou dráhu s kariérou koncertního mistra České filharmonie.

Celý večer vyvrcholí symfonickou suitou ruského klasika Nikolaje Rimského-Korsakova Šeherezáda. Vznikla roku 1888 a opírá se o nesmírně populární námět, sbírku arabských lidových pohádek, bajek, anekdot a dalších příběhů Tisíc a jedna noc. Druhým zdrojem inspirace pak byly Korsakovovy plavby, hodiny strávené na moři. Těšit se můžete na kompozici neobyčejně efektní, půvabnou a vyhledávanou mj. pro svou zvukomalebnost, pestrou instrumentaci a bohatost melodických linií. 

Program:

Albert Roussel: Koncert pro malý orchestr, op. 34 
Bohuslav Martinů: Koncert pro housle a orchestr č. 1 H 226
Nikolaj Rimskij-Korsakov: Šeherezáda, symfonická suita, op. 35

Petr Popelka – dirigent
Josef Špaček – housle

Dvořákova síň Rudolfina, pátek 8. ledna 2021 ve 20.00 hodin

Přímý přenos koncertu vysílá ČRo Vltava
Videopřenos
sledujte na facebookovém profilu SOČRu a na socr.rozhlas.cz https://socr.rozhlas.cz/,
www.facebook.com/SymfonickyOrchestrCeskehoRozhlasu

Záznam nabízí 13. ledna od 20.00 hodin ČRo D-dur.

Foto: Vojtěch Brtnický, Matthias Creutzige, Radovan Šubín

You may also like...