Moje slunce Mad Michaely Pavlátové zaznamenává další mezinárodní úspěch

Koprodukční česko-francouzsko-slovenský film režisérky Michaely Pavlátové Moje slunce Mad (Ma Famille Afgane) zaznamenal velký úspěch, získal nominaci na prestižní cenu francouzské akademie César 2023 v kategorii celovečerní animovaný film. Jde o další úspěch pro českou animaci a také o další z řady významných ocenění pro tento snímek, který již získal například nominaci na Zlaté glóby nebo Cenu poroty na festivalu animovaných filmů v Annecy.

Ve francouzských kinech snímek Moje slunce Mad v loňském roce uvedla s úspěchem u diváků i kritiky distribuční společnost Diaphana. O zlatou sošku se bude režisérka ucházet na slavnostním večeru 24. února. Dalšími nominovanými filmy v této kategorii jsou Myška a medvěd na cestách (Ernest et Célestine: Le Voyage en Charabie) a Mikulášovy patálie: Jak to celé začalo (Le Petit Nicolas – Qu’est-ce qu’on attend pour être heureux). Producenty Moje slunce Mad za Českou republiku jsou Kateřina Černá a Petr Oukropec ze společnosti Negativ, která slavila i mezinárodní úspěch s animovaným filmem Alois Nebel, jenž získal Evropskou filmovou cenu v kategorii animovaných filmů.

Film Moje slunce Mad zasazený do prostředí Afghánistánu vznikal osm let. Do tuzemských kin jej uvedla 21. října 2021 společnost Aerofilms s českým dabingem.

Trailer: https://youtu.be/B7ttT0PeJs4

Ve světě je film uváděn v mezinárodní jazykové verzi. Hlas hlavní hrdinky patří v obou verzích Zuzaně Stivínové, která tak zvládla roli v češtině, angličtině a jazyku darí.

Snímek vypráví příběh Heleny, která začíná v Kábulu novou životní etapu po boku svého manžela Nazira, se kterým se seznámila na univerzitě v Praze. Pod jménem Herra si zvyká na nový životní styl Nazirovy velké afghánské rodiny. Ne všichni však mají v této rodině tak velké srdce jako Nazir a tolik smyslu pro humor jako pokrokový dědeček. Do jejího života vstupuje citlivý chlapec jménem Mad, i s jeho pomocí začíná Herra hledat domov v cizí zemi. Film vznikl na motivy novely Frišta novinářky Petry Procházkové.

Režisérku Pavlátovou knižní předloha uchvátila nejen díky ironickým komentářům Evropanky, která se ocitla v intimitě muslimské rodiny, kam by se člověk běžně nepodíval. Přes mnohé rozdíly našla řadu důvěrně známých věcí. Animaci zvolila záměrně, i tak lze totiž odvyprávět mnohovrstevnatý příběh, což není ve světě ojedinělý postup. Na animaci se podíleli i koproducenti z Francie, animovalo se v pražském studiu Alkay a na ostrově Reunion. V hlavní mužské roli zní v mezinárodní verzi hlas afghánského herce jménem Haji gul Asir, v českém jazyce ho ztvárnil Hynek Čermák.

Koproducentem v České republice je Česká televize (kreativní producentka Helena Uldrichová) a animační studio Alkay (Petr Horák). Film podpořil Státní fond kinematografie. Zahraničními koproducenty jsou Sacrableu Production, BFILM, Gaoshan Pictures, Innervision a podpořil ho Audiovizuálny fond, Eurimages, CNC a Creative Europe – MEDIA.

You may also like...