Na Václavském náměstí se poprvé v historii otevře kluziště pro veřejnost

V dolní části Václavského náměstí vyrostla ledová plocha pro bruslaře. Prague City Tourism ji spolu s provozovatelem otevře symbolicky 5. 12., kdy v Česku chodí Mikuláš. Návštěvníci si mohou užít bruslení s ikonickým výhledem na Národní muzeum, základní školy na Praze 1 pak mají příležitost využít kluziště za symbolické vstupné. Dle dostupných pramenů stojí kluziště na Václavském náměstí historicky vůbec poprvé. 

“Bruslení je oblíbenou tradiční zábavou Pražanů v každé době, proto jsem rád, že se nyní otevírá kluziště přímo na Václavském náměstí, které je jedno z mála v historickém centru. Jsem přesvědčený, že si Pražané tento zážitek pod širým nebem nenechají ujít a využijí vánoční čas k aktivnímu odpočinku ve společnosti blízkých přátel a rodiny,” říká náměstek pro kulturu a cestovní ruch Jiří Pospíšil. Potěšení ze zimního sportu podle něj ocení i školní skupiny.

Lidé se mohou těšit na každodenní bruslení od 9 do 21 hodin. Personál na místě brusle za poplatek zapůjčí, za sportem lze tedy vyrazit třeba rovnou z práce. Ledovou plochu o rozměrech 30×12 m doplní také nabídka občerstvení a prodej originálních pražských suvenýrů od lokálních tvůrců. Zájemci budou moci na místě pořídit také turistickou kartu Prague Visitor Pass, která jim zdarma zpřístupní řadu památek a mohou s ní vyrazit i za kulturou. S touto kartou lze využít vstup na kluziště zdarma. Výjimečnou příležitost užít si zimní radovánky mohou také školy. Ty základní na Praze 1 mohou svým žákům zpříjemnit závěr roku a domluvit společné bruslení s celou třídou za symbolický poplatek.

„Historicky první kluziště na Václavském náměstí obohatí a zkvalitní nabídku trávení volného času v metropoli. Oslovili jsme místní základní školy, jejichž žákům chceme umožnit zabruslit si přímo v centru města. Věřím, že si bruslení s nádherným pohledem na celé Václavské náměstí a zrekonstruovanou budovu Národního muzea užijí,“ sděluje František Cipro, předseda představenstva Prague City Tourism. Dodává, že cílem projektu je také rozšíření turistické vánoční nabídky v Praze.

Zní až pohádkově, že plocha pro bruslaře vznikne nedaleko Ledového paláce, nárožní budovy od architekta Emila Králíčka. Bruslení podle historiků od nepaměti patřilo k oblíbeným zimním kratochvílím Pražanů. Zamrzlá Vltava sloužila v minulém století obyvatelům jako široká promenáda. Dnes už řeku nahrazují četná kluziště. To na Václavském náměstí vyroste vůbec poprvé, nepočítá-li se zamrzlý rybníček, který na někdejším Koňském trhu býval ve středověku. 

Sportovní nadšenci mohou nabrousit ostří a užít si zimní atmosféru v metropoli až do 18. 2. příštího roku. Místní základní školy mohou využít bruslení v dopoledních hodinách každý všední den po předchozí rezervaci na www.ice-tec.cz. Více informací na webu.

You may also like...