Nájemní bydlení vyhrává. V Praze je splátka hypotéky až třikrát vyšší než nájem

Po čase hypotečního šílenství nastal opačný extrém. Razantní ochlazení trhu provází šokový nárůst sazeb zejména pro ty, kterým končí fixace. Může znamenat až o třetinu vyšší splátku. Drahé hypotéky a rostoucí ceny nemovitostí nuceně přesunují zájem k nájemnímu bydlení. S poptávkou šplhá vzhůru i výše nájemného.

Raketa jménem nájemní bydlení

Zatímco v Ostravě nebo Olomouci nájem zhruba odpovídá nákladům na vlastní bydlení, v Praze aktuálně vychází splátka hypotéky až třikrát více než nájem. Vyplývá to z dat společnosti UlovDomov.cz. Ceny nájemního bydlení sice od loňského podzimu rostou, rozdíl mezi nájmem a splátkou hypotéky v Praze je však vzhledem k dlouhodobému zdražování prodávaných bytů a nebetyčné hladině úrokových sazeb markantní. U nejžádanější kategorie 2+kk vychází dle dat UlovDomov.cz průměrný nájem na 15 500 korun. Splátka hypotéky u stejného bytu je při 90% hypotéce, dostupné pro mladé do 36 let, průměrně 46 tisíc korun.

Nájemní byty v Praze chybí, ale také se připravují

Propastný rozdíl mezi nájmem a náklady na hypotéku v Praze je aktuálně daný také vývojem trhu, kdy během pandemie s poklesem zájmu o krátkodobé pronájmy poklesly i ceny nájmů dlouhodobých. V současnosti však nájemní bydlení nabývá na síle vzhledem k omezenosti hypoték a cenám nemovitostí, a to natolik, že se nabídka bytů k pronájmu v Praze dostala dle společnosti GarantovanyNajem.cz na nejnižší hladinu za posledních osm let.

Zájem o nájemní bydlení podpořil i příliv uprchlíků z Ukrajiny. Mimořádnou poptávku potvrzuje i Helena Hyánková, zástupkyně ředitele komerčních projektů společnosti PSN: „V současnosti nemáme volný ani jeden byt do nájmu, a pokud se náhodou nějaký uvolní, okamžitě se pronajme. Srovnám-li to s minulostí, dříve byt vydržel v nabídce i měsíc, teď je to maximálně týden, ale spíš jen několik dní.”

V souladu s náladou na trhu nyní PSN připravuje hned několik projektů nájemního bydlení. Jeden z nich vzniká rekonstrukcí bývalé Městské telefonní ústředny v ulici Fibichova na Žižkově. Významná historická budova, která neodmyslitelně patří k žižkovskému panoramatu, ožije novou funkcí. Proměna čeká i Seifertovu ulici. Připravuje se tady rekonstrukce veřejného prostranství s novým systémem nakládání s dešťovou vodou, ale i rekonstrukce tří činžovních domů ve vlastnictví společnosti PSN. Ta má na Seifertově ulici své sídlo a nyní tady chystá i nájemní bydlení.

Foto: Seifertova, zdroj: PSN

You may also like...