Nakladatelství Vyšehrad vydává knihu plnou fantazie Pět ročních období

Mít fantazii a představivost patří k těm krásnějším lidským dovednostem. Pomůžou nám utéct od všech životních strastí, dovedou nás na ta nejvzdálenější místa a zabaví nás všemožnými obrazy, a chceme-li, budou patřit jen nám.

Filip Trezner, hlavní hrdina knihy Pět ročních období, je člověk bez fantazie, chybí mu energie i životní optimismus. Do cesty mu však vstoupí Sylvie, která má v sobě ohromnou naději, představivost je jí víc než vlastní a její radost z maličkostí strhne každého. Sylvie ale umírá a Filip se bude muset se vším vypořádat sám. Najde v sobě opět toho malého kluka, který se nebojí popustit uzdu své fantazii?

Jak autor sám uvádí, kniha Pět ročních období symbolizuje pět fází smutku, kterými musí člověk projít, když prožije velké trauma. Filip ztratil milovaného člověka a zůstává na všechno sám: na život, na sny i na dceru. Prožívá nové emoce a pátrá po smyslu života. Musí se se vším vyrovnat a znovu najít svou cestu, samozřejmě i k těm, o které ho život nepřipravil. Všechno ostatní zůstalo při starém, život běží dál a běží rychle. A ztráta ženy se nakonec jeví jako Filipův méně závažný problém.

Čtvrtý svazek edice Tvář bude krásným zážitkem pro každého, kdo nehledá nic prvoplánového, kdo nebrzdí svou fantazii a komu nevadí číst mezi řádky. Vyšehrad přichází s knihou, která vyžaduje otevřenou mysl, aby dala průchod lidské představivosti. V první části knihy se střídá přítomnost s minulostí, prožíváme okamžiky, kdy se Filip se Sylvií poznali. Nakonec však zůstaneme v přítomnosti a dostáváme se do snového světa, který Filip nachází. Kniha tak není jen psychologickým dramatem, ale také fantasy. Toto lákavé žánrové propojení dělá z knihy specifický počin, který udělá radost zejména náročným čtenářům.

S textem se krásně propojují ilustrace Sylvie Kotercové, která znázornila důležité momenty dějové linky tak, aby fantazii nejen podnítila, ale nechala ji také prostor. Pojítkem ilustrací a textu tak zůstává snový svět. Kniha naznačí, že bychom neměli přestat snít v žádné fázi života. Právě Filip nám může jít příkladem, protože díky představivosti se nejen srovná se smrtí své ženy, ale také se postaví čelem zodpovědnosti, kterou nese za život svůj i za život své dcery.

Sledujeme Filipovy kroky k zvládnutí těžké životní situace, ale můžeme v nich vidět sami sebe. A možná nám po přečtení Filipova vyprávění bude lépe, jeho životní a snová cesta nám může být velkou inspirací a návodem, jak se vypořádat se svým vlastním traumatem.  A hlavně nám připomene, že svět skýtá spoustu nových možností, stačí jen snít a své sny následovat.

O knize Pět ročních období:
Příběh Filipa začíná tam, kde jiné životní příběhy končí. Stojí s pětiletou dcerou nad hrobem své ženy Sylvie, která mu byla vším. Proslula jako ilustrátorka dětských knih se sovím bojovníkem Kuliočkou. Během náhlé nemoci začala pracovat na kresbách k dalšímu příběhu, který ale nestihla dokončit. Jak Filip postupně zjišťuje, Sylvie si přála, aby právě tento poslední příběh vyprávěl jejich malé dcerce. Problém je, že za sebou nezanechala ani písmenko textu, a je jen na něm, aby se proklestil pomocí vyprávění snovým světem až ke smíření. Pět ročních období ocení především fanoušci Nekonečného příběhu a všichni, kteří věří v moc

Jiří Klečka (* 1983) momentálně pracuje jako manažer kvality v nadnárodní firmě. Od roku 2018 vystupuje jako řečník Atmosféry Ostrava, projektu se známými a zajímavými osobnostmi, jehož součástí jsou inspirující hudba a motivační duchovní slovo. Ve volných chvílích píše povídky, příležitostně skládá texty k písním a průvodní texty k hudebním CD. Při psaní se nechává inspirovat magickým prostředím lesů (nejlépe hlubokých), jejichž tajemství v něm probouzí touhu po vyprávění příběhů. Pět ročních období je jeho románovým debutem.vypravěčů.