Národní galerie: Výstava Mileny Dopitové EVEN ODD je metaforou evropské společnosti

Národní galerie Praha 10. listopadu otevřela ve Veletržním paláci v Malé dvoraně reprízu výstavního projektu Mileny Dopitové EVEN ODD, který měl svou premiéru v bruselském BOZAR  v roce 2022 v rámci českého předsednictví v Radě Evropské unie.  Tuto výstavu se silným morálním přesahem tvoří soubor  objektů, které reagují na téma sounáležitosti evropské společnosti. Projekt s mimořádně aktuálním tématem, které rezonuje ve všech sférách společnosti, tak symbolicky zakončí sérii výstavních projektů, které v roce 2023 Národní galerie Praha pro své návštěvníky připravila.

Intermediální umělkyně Milena Dopitová vstoupila na českou výtvarnou scénu začátkem 90. let 20. století, která po roce 1989 otevřela nová témata a možnosti tvorby ve výtvarném umění. Hlavním těžištěm jejích děl se stal zájem o člověka a jeho intimní prožívání každodennosti. Dopitová pracuje s identitami v jednoduchých, až metaforických objektech, a přetavuje tak mnohdy všední účel objektů do hlubšího sdělení. V současné tvorbě Mileny Dopitové rezonuje téma kolektivních sportů a provázání společnosti skrze spolupráci a souhru. Dopitová je představitelka silné generace umělkyň a umělců devadesátých let, její přístup je však velmi vnímavý.


Ten zvolila i pro projekt, který vznikl pro prezentaci českého umění v rámci předsednictví České republiky v Radě Evropské unie a byl prezentován ov prostorách bruselské galerie Bozar. Výstava akcentuje sounáležitost navzdory rozdílnostem v evropské společnosti. Dopitová představuje společnost jako majestátní stavbu. Vazby, jež nás váží dohromady, zajišťují stabilitu celé konstrukce. Zároveň jsou pohyblivé natolik, aby celek mohl být v neustálém pohybu. Ve svých objektech Dopitová poukazuje na rozdílnost, která společnost v širokém slova smyslu charakterizuje. Malá dvorana Veletržního paláce se tak mění nejen na výstavní prostor, ale transformuje se v místo setkávání a vzájemné výměny názorů i prožitků. 

Výstava zdůrazňuje, že právě odlišnost jednotlivých prvků i segmentů společnosti ji posiluje a vytváří vzájemnou harmonii. Ve světě, jehož napětí stále graduje, je podle Dopitové rovnováha privilegiem a empatie spolu s citlivostí jsou hodnotami, které je třeba kultivovat.  

Milena Dopitová: EVEN ODD 
Veletržní palác, Malá dvorana, 10/11/2023 – 3/3/2024 

Kurátorka: Eva Skopalová
Architekti výstavy: Jakub Červenka (Objektor Architekti s.r.o.)
Grafici výstavy: Štěpán Marko 

You may also like...