Vernisáž výstavy „Budu chvilku přemýšlet“ v kavárně Art-n-Coffee

Nicméně vy určitě nepřemýšlejte a neváhejte. Srdečně vás zveme na vernisáž Romany Šubrtové s názvem „Budu chvilku přemýšlet“. Kurátorkou výstavy je Reny Mužíková. Vše se uskuteční 2.10. v 18 hodin v Art-n-Coffee. Výstavu tu naleznete po celý říjen.

Silný příběh

Po vážném úrazu hlavy v roce 2015 se stala zdravotně postiženou. Když ochrnula její pravá ruka, kterou celý život malovala, nevzdala to a naučila se malovat levačkou. Malování je její svět. Proslula jako geniální a nadčasová portrétní a figurální malířka. Její tragický osud se odráží v expresivním projevu její tvorby, který je plný napětí, ale ne tolik v obsahu, neboť autorka je i přes nevratné zdravotní handicap optimistka. Její obrazy působí pozitivně zejména díky skvělé práci s barvou a kompozicí.

Pár slov o autorce

Vystudovala pedagogickou fakultu na Univerzitě Karlově a splnila si sen stát se učitelkou výtvarné výchovy. Malovala ve volném čase. Se svými žáky se zúčastnila několika celostátních přehlídek dětské výtvarné tvorby. Z nejedné si spolu s nimi odnesla ocenění.

Po roce 1989 ve spolupráci s tehdejším Výzkumným ústavem pedagogickým pomáhala spoluutvářet školskou reformu pro oblast umění a výchovy. Jednalo se o zavádění nových osnov do školství. Po revoluci si díky tomu mohla každá škola vytvářet vlastní program, který chtěla. Do té doby existovaly osnovy, kterými se musely řídit všechny školy.


Ocenění za Celoživotní přínos výtvarnému oboru

Ocenění z Ministerstva kultury obdržela v roce 2017 na přehlídce ve Zlíně za Celoživotní přínos výtvarnému oboru. Cenu přebírala už po úraze, když věděla, že v pedagogické činnosti díky handicapu nebude moci pokračovat. Malování nevzdala a přes těžké, stále se zhoršující postižení, se mu teď věnuje naplno.

You may also like...