Národní zemědělské muzeum otevírá své pobočky, platí nové zásady vstupu a hygienická opatření

Národní zemědělské muzeum v Praze, na zámcích Kačina a Ohrada a ve Valticích otevře pro návštěvníky v pondělí 11. května. V muzeu zemědělské techniky v Čáslavi začne sezóna kvůli stavebním pracím 26. května. Během návštěvy muzea je nutné se řídit nařízeními Vlády ČR a novými zásadami vstupu.

Jednotlivé pobočky Národního zemědělského muzea už v pondělí 11. května přivítají nové návštěvníky. Zahájení provozu obnáší nová bezpečnostní opatření a omezení, ale také řadu nových výstav a návštěvních okruhů. Na všech pobočkách bude omezen počet osob současně se nacházejících v muzeu na 100, vstup je možný pouze se zakrytými ústy a nosem. Návštěvníci mohou využívat dezinfekční prostředky, které najdou u vstupu. „Období omezení provozu jsme využili nejen k přípravám na letošní sezonu, ale také k péči o sbírkové předměty či práci na vědeckých projektech. Těšíme se na první návštěvníky a věříme, že i za nově daných podmínek k nám do muzea zavítají a přijdou si zde na své,“ říká generální ředitel Národního zemědělského muzea Milan Jan Půček.

Například v hlavní výstavní budově muzea v Praze na Letné období zastaveného provozu využili k opravám – malování, obnově nátěrů i oprav interaktivních prvků. Probíhá také zásadní rekonstrukce vstupních dveří, které jsou vraceny do jejich původní historické podoby.

Návštěvníci mohou využívat i venkovní prostory muzea jako selský dvorek či vyhlídkovou terasu na střeše muzea. Znovu je možné se hlásit na kuchařské kurzy Uvařeno v muzeu, jejichž konání je obnoveno.

Po dobu omezení budou v pražské pobočce vzhledem k počtu interaktivních prvků uzavřené expozice Gastronomie a Objevovna. V expozici Jede traktor nebudou k dispozici dětské šlapací traktůrky ani traktorový trenažér.

Muzeum českého venkova na zámku Kačina otevře v pondělí 11. května expozice v rámci I. okruhu, tedy Hospodářské zázemí pod schody a výstavní patro zámku. Od 25. května pak budou zpřístupněny také zámecké prohlídky s průvodcem.

Pro návštěvníky jsou přichystány tři výstavy: Co prozrazují venkovské stavby (modely venkovských staveb); Epifyty – rostliny vzdušných zahrad, orchideje, bromélie a kapradiny. Epifyty jsou významnou skupinou rostlin, která velmi ovlivnila zahradnictví posledních století. Výstava má přiblížit život epifytů ve svém původním prostředí vysoko v korunách stromů; a Obraz zemědělství v socialistickém realismu – unikátní soubor obrazů malířů socialistického realismu ze sbírek muzea na konkrétních dílech ukazuje, jak umělci sloužící totalitní komunistické moci tendenčně vykreslovali průběh násilné kolektivizace na českém venkově.

Nově jsou zpřístupněny prohlídky zámeckého parku a oranžerie – procházka a informace o vzniku a vytváření rozsáhlého přírodně krajinářského parku na Kačině, využití okrasné a užitkové části parku, zajímavosti o arboretu, o vysazování cizokrajných dřevin na Kačině, využití vodních ploch, které byly součástí zámeckého parku, návštěva oranžerie a bylinkové zahrádky. Novinkou jsou i speciální prohlídky reprezentativních komnat a Chotkovské knihovny a VIP prohlídka: Půda a lázeň.

Pro občerstvení je otevřená zámecká kavárna se zahradním posezením. Od června začnou na zámku probíhat plánované akce, první bude 13.–14. června divadelní festival MAKAČÍNO.

Muzeum lesnictví, myslivosti a rybářství na zámku Ohrada připravilo pro návštěvníky zásadní překvapení – vstup pro děti do muzea zdarma, a to po dobu celého letošního roku.

Návštěvníci také ocení nově instalovanou vstupní halu, kde je nyní i malá výstava s názvem Poklady z půdy – vzácné předměty nalezené při úklidu půdy loveckého zámku, či výstavu na aktuální téma Lýkožrout smrkový – pohroma lesa.

Les jako prostor pro práci i relaxaci představuje na dobových fotografiích nová výstava Lidé v lese. Ta představí jak samotnou práci v lese, která je velmi rozmanitá, ale zároveň náročná, tak i pobyt v lese při volnočasových aktivitách. Les nabízí mnoho možností, funkcí, které lidé neustále využívají, i když postupem času různými či jinými prostředky. Díky historickým fotografiím si můžeme uvědomit kontinuitu a vliv lesa i na současný život. Kromě fotografií si budou moci návštěvníci muzea prohlédnout i unikátní sbírkový předmět – motorový odvětvovač RINCO.

Po dobu opatření bude zavřena výstava Les pramenů.

V muzeu vinařství, zahradnictví a krajiny Valtice bude ke zhlédnutí nová výstava Příběh proměny muzea. Tato fotografická výstava vás provede historií valtické pobočky Národního zemědělského muzea od roku 1955 až k rekonstrukci dokončené v roce 2019. Příběh proměny muzea začneme vyprávět v roce 1955, kdy se pobočka počala utvářet na zámku v Lednici a v následujících letech pak i na Janově hradě. V té době se muzeum zaměřovalo kromě zahradnictví také na myslivost, což se odráželo v jeho sbírkách. Dalším významným milníkem byl rok 1987, kdy se muzeum začalo přemísťovat do budovy ve Valticích a svou činnost zaměřilo na historický vývoj ovocnářství, zelinářství, vinařství a na životní prostředí.

Zásadním krokem, který výrazně ovlivnil současný vzhled pobočky, bylo zahájení projektu Modernizace areálu a zefektivnění správy podsbírek NZM Valtice v roce 2018. Muzeum změnilo svůj vzhled a postupně vznikly zcela nové expozice: Tajemný život v půdě, Krajina Lednicko-valtického areálu a Národní expozice vinařství. Došlo také k dalším změnám, které přispěly k celkovému zkvalitnění činnosti a zvýšení návštěvnického komfortu.

Důležitá je také informace, že valtická Muzejní noc je posunuta na 23. října a akce Muzejní vinobraní byla v letošním roce zrušena z důvodu opatření kvůli koronaviru.

Sezona 2020 v muzeu zemědělské techniky v Čáslavi začne 26. května. Důvodem prodloužení uzavírky muzea je výstavba nového nízkonákladového depozitáře, který  bude sloužit k uložení sbírkových předmětů, jež jsou nyní deponovány na jednotlivých pobočkách muzea. Jedná se o projekt Integrovaného regionálního operačního programu s finanční podporou z Evropské unie. V čáslavském areálu právě probíhají stavební práce, které znemožňují běžný návštěvnický provoz.

Od úterý 26. května si však návštěvníci kromě stálých expozic budou moci prohlédnout výstavu Klukovský sen – Osadníci a krajina v hračkách, a to až do konce sezony, tedy do 31. října. Nejoblíbenější akce čáslavského muzea, červnový Pradědečkův traktor, byla bohužel pro letošní rok zrušena, ale pracovníci muzea chystají pro návštěvníky překvapení na podzim.

Muzeum prosí všechny návštěvníky, aby dodržovali aktuálně platná nařízení vlády České republiky a obecné zásady vstupu do areálu Národního zemědělského muzea, jejichž cílem je omezit riziko šíření nákazy virem COVID 19.

Další informace jsou na  www.nzm.cz.

You may also like...