Největší americká banka hodlá dále navýšit své investice do české koruny

Největší americká banka, JPMorgan, vyhlíží růst celosvětové poptávky po české koruně, sama hodlá navýšit investice do ní. Věří i některým dalším měnám takzvaných rozvíjejících se trhů.  

„Ty centrální banky rozvíjejících se trhů, které hodnověrně udrží na uzdě inflační očekávání – jako je centrální banka ruská, česká či brazilská – se dočkají navýšené poptávky po svých měnách,“ uvádí v analytické zprávě Didier Lambert, vedoucí portfolio manažer JPMorgan Asset Manageement pro segment právě rozvíjejících se trhů. Zprávu dnes zveřejňuje agentura Bloomberg. 

Česká koruna by si tak měla brzy znovuzískat pozice, jež v končícím týdnu ztratila. Od středy večer středoevropského času oslabila z úrovně kolem 21 korun za dolar až na kurs 21,56, tedy přibližně o 2,6 procenta. Vůči euru ve stejné době oslabila o zhruba 0,5 procenta, z kursu 25,45 na 25,58. 

Důvodem tohoto oslabení je především změna rétoriky americké centrální banky, která nově signalizuje dřívější zahájení debaty o započetí ukončování její stávající extrémně expanzivní měnové politiky. Současně také centrální banka USA signalizuje záměr zvýšit svoji základní úrokovou sazbu dvakrát ještě před koncem roku 2023. Trh tento posun v rétorice vyhodnotil jako zaujetí více „jestřábí“ polohy, které tedy proto způsobilo zmíněné posílení dolaru, resp. oslabení koruny. 

Toto oslabení české měny by však mělo být podle banky JPMorgan jen přechodné. Do české koruny je připravena dále poměrně intenzivně investovat, ztráta z posílení dolaru podle ní bude jen omezená.  

České měně pomůže zpět na silnější úroveň i pravděpodobné zvýšení základní úrokové sazby České národní banky. K němu by mělo dojít již na středečním měnověpolitickém zasedání ČNB – bankovní rada tuzemské centrální banky totiž bude chtít podle všeho demonstrovat svoji odhodlanost tlumit možné inflační tlaky, resp. tlaky v oblasti inflačních očekávání.  

Trh v konsensu počítá s tím, že bankovní rada ČNB většinově odhlasuje první post-pandemické zvýšení základní úrokové sazby, a to z 0,25 na 0,5 procenta. Již na srpnovém zasedání pak může dojít k dalšímu zvýšení, a to na 0,75 procenta. Tento růst základní sazby bude zvyšovat rozpětí mezi úročením korunových aktiv na jedné straně a dolarových, resp. eurových aktiv na straně druhé, což vytvoří tlak na posílení české měny vůči těmto měnám světovým. Koruně ale ke zpevnění pomůže velmi pravděpodobně i právě citovaná zpráva JPMorgan, neboť banka má na finančních trzích celosvětově značný vliv a její slovo má váhu.

Lukáš Kovanda, Ph.D.
Národní ekonomická rada vlády (NERV)
Hlavní ekonom, Trinity Bank

You may also like...