Nekonečné melodie plné mystiky a velkých emocí: SOČR hraje Valkýru

Jedinečný koncert připravil na 21. března Symfonický orchestr Českého rozhlasu a jeho šéfdirigent Alexander Liebreich. V úvodu zazní jako výraz solidarity a podpory ukrajinskému lidu Tichá hudba Valentyna Sylvestrova. Bezprostředně poté se vnoříme do atmosféry prvního dějství Wagnerovy opery Valkýra. Sóla přednesou přední wagnerovští pěvci, mezzosopranistka Stefanie Irányi, tenorista Christian Elsner a basista Franz-Josef Selig. Přímý přenos vysílá ČRo Vltava, záznam nabídne ČRo D-dur.

V původním programu figurovala na prvním místě Symfonie č. 39 g moll Josepha Haydna.  Z pochopitelných důvodů však místo ní zahraje SOČR dílo nejvýznamnějšího žijícího skladatele současné Ukrajiny Valentyna Sylvestrova (1937). Kyjevský rodák o své hudbě říká, že není „nová“, ale že je odpovědí na již existující – ozvěnou toho, co už je. Podstatný byl v jeho uměleckém vývoji zlom na začátku 70. let, kdy se odpoutal od avantgardy, inspiroval se „polyfonií stylů“ a dospěl k nové jednoduchosti. Tichá hudba pro smyčce je datována rokem 2002.

Valkýra je druhou ze čtyř částí operní tetralogie Prsten Nibelungův, rozměrné ságy, poprvé kompletně uvedené v roce 1876. Skladatel, dirigent a básník Richard Wagner přišel s vlastní novou koncepcí hudebního dramatu. Jeho díla vznikala v autorské představě o jednotě básnického slova, hudby, scény a herectví. Wagnerova výsostně romantická hudba fascinuje opojným a sugestivním symfonismem s pověstnými nekonečnými melodiemi, plným mystiky a velkých emocí, protkaným příznačnými motivy.

Monumentální Prsten Nibelungův rozvrhl skladatel do čtyř večerů. Většinou se v divadlech uvádí s pauzami: po Zlatu Rýna následuje druhý den Valkýra, pak je jeden večer volno a po Siegfriedovi je před Soumrakem bohů ještě jednou volný večer.

V prvním baladickém dějství opery Valkýra, odehrávajícím se za bouřlivé noci, vystupují jen tři postavy. Jednak lovec Hunding, dále jeho žena a neznámý cizinec, kteří k sobě pocítí náklonnost.  Ukáže se, že Siegmund a Sieglinde jsou dvojčata. Sourozenci se poznají, vyznají si lásku a dopustí se incestu, při kterém je počat Siegfried.

K provedení fresky, která začíná proslulou předehrou s motivem mohutné bouře, přizval Alexander Liebreich trojici předních wagnerovských pěvců. Hundinga ztvární basista Franz-Josef Selig, působící v nejproslulejších operních domech v Londýně, New Yorku a ve Vídni, kde spolupracoval s dirigenty, jakými jsou Sir Colin Davis, Ingo Metzmacher či James Levine. Role Siegmunda se ujme tenorista Christian Elsner, který mj. vystupoval s Berlínskými filharmoniky pod vedením Simona Rattla nebo Orchestrem lipského Gewandhausu pod taktovkou Herberta Blomstedta. Part Sieglinde zazpívá německá mezzosopranistka Stefanie Irányi, kterou už publikum rozhlasových symfoniků zná z provedení Zemlinského Šesti písní.

Program:

Valentyn Sylvestrov (1937): Tichá hudba (11´)
Richard Wagner (18131883): První dějství opery Valkýra (65´)

Symfonický orchestr Českého rozhlasu

Alexander Liebreich – dirigent
Stefanie Irányi – mezzosoprán
Christian Elsner – tenor
Franz-Josef Selig – bas

Rudolfinum, pondělí 21. března 2022 od 19.30 hod.
Přímým přenosem ČRo Vltava Vás provede Jitka Novotná, záznam koncertu vysílá ČRo D-dur 23. března ve 20.00 hod.

You may also like...