Zahajovací koncert rozhlasových symfoniků v Rudolfinu

Zahajovací večer řady „Klasika v Rudolfinu“ přivede na pódium Dvořákovy síně jednu z nejvyhledávanějších mladých hous­listek současnosti. Španělka María Dueñas zahraje virtuózní Koncert Ericha Wolfganga Korngolda. Dále uvede šéfdirigent orchestru Petr Popelka První symfonii Gustava Mahlera, zvanou Titán. To vše v pondělí 2. října od 19.30 v Rudolfinu. Přímý přenos vysílá ČRo Vltava a Eurorádio, záznam nabízí ČRo D-dur.

Oblíbený Houslový koncert brněnského rodáka Ericha Wolfganga Korngolda je nesen pozdně romantickým hudebním jazykem, třebaže je datován rokem 1945. Dílo klade (zejména ve finále) značné požadavky na virtuozitu, zároveň obsahuje mnoho melodických a lyrických epizod. Jeho premiéra se konala v únoru 1947 v programu orchestru St. Louis Symphony s Jaschou Heifetzem jako sólistou. Koncert je věnován Almě Mahlerové, vdově po slavném skladateli, která od roku 1940 rovněž žila v Americe, stejně jako Korngold.

První z Mahlerových symfonií vznikla mezi koncem roku 1887 a březnem 1888, v konečné podobě však měla premiéru až v roce 1896 v Berlíně. Úvodní věta je plná zvuků přírody. Druhá si kouzelně pohrává s tanečními rytmy. Ve třetí větě, smutečním pochodu s variacemi na písničku Frère Jacques, hudba balancuje, jako u Mahlera ostatně často, na hraně pokleslé triviálnosti a parodie, nicméně záměrně a s hlubokým smyslem. Finále potom otvírá nebesa, bouří, bojuje – a nakonec hlásí v heroickém závěru vítězství. Dílo, vystavěné do ohromující hudební architektury, obsahuje zvuky loveckých rohů, ohlasy venkovských tanců i klezmerových kapel a narážek na vlastní písně i na lidové melodie. Ve své době, ještě za Brahmsova života, byl Mahlerův Titán skutečným zjevením.

Program:

Erich Wolfgang Korngold (1897–1957) Koncert pro housle a orchestr D dur, op. 35
Gustav Mahler (1860–1911) Symfonie č. 1 D dur

Petr Popelka dirigent
María Dueñas housle

Přímý přenos koncertu na ČRo Vltava a Eurorádio, záznam koncertu  ČRo D-dur 4. října ve 20.00.

María Dueñas

Maríu Dueñas. foto Tam Lan Truong

Španělská umělkyně okouzluje publikum úchvatnou škálou barev linoucích se z jejích houslí. Mimořádná technická zdatnost, umělecká vyzrálost a odvážná interpretace jí zajistily nadšené recenze, pozvání k vystoupením s mnoha předními světovými orchestry a dirigenty, zaujaly soutěžní poroty. Rodačka z Granady (2002) si klasickou hudbu zamilovala díky nahrávkám, které si pouštěli její rodiče, a koncertům, které v rodném městě navštěvovala. V šesti letech začala hrát na housle a o rok později nastoupila na konzervatoř v Granadě.

V roce 2014 získala stipendium Juventudes Musicales Madrid na studium v zahraničí a přestěhovala se do Drážďan, kde se stala posluchačkou Vysoké hudební školy Carla Marii von Webera. Tam si jí brzy všimli houslista Wolfgang Hentrich a dirigent Marek Janowski, na jejichž pozvání debutovala jako sólistka u Sanfranciského symfonického orchestru. V roce 2016 se s rodinou přestěhovala do Rakouska, tentokrát na doporučení svého mentora Vladimira Spivakova. Ve Vídni studuje na Univerzitě hudby a múzických umění.

You may also like...