NG uvádí performanci Additional Feel: MAD CITY k výstavě Digitální blízkost

Miriama Kardošová a Jan Durina, umělecké duo Romeo & Hellion, uvedou ve spolupráci s Národní galerií Praha 22. června autorskou audiovizuální a site-specific performanci Additional Feel: MAD CITY k výstavě Digitální blízkost. Skrze konkrétní příběhy jednotlivců představí ve Veletržním paláci dystopický příběh, který se odehrává se v mikrokosmu MAD CITY. Hlavním tématem je zpochybnění základního společenského řádu a zažitých schémat vnímání.

Additional Feel: MAD CITY je autorská audiovizuální a site-specific performance dystopického příběhu odehrávajícího se v městě „šílenců“. Prostřednictvím disruptivních momentů a asociací tematizuje fenomény, pocity a myšlenky přítomné v digitálním i analogovém světě. Jednotlivé oblasti nestaví vedle sebe ani proti sobě, ale nechává je vzájemně prostupovat. Touhu po stálosti v osobní a nadosobní rovině narušují opakované zvraty a frustrace spouštějící ambivalentní pocity plné nejistoty. Neustálá akcelerace vjemů, pomíjivých obrazů a změny atmosféry v kombinaci se zdánlivou svobodou v prostředí, které podléhá zneužívání moci a kontrole, nastavuje zrcadlo nám a našim vztahům. V prostředí s otevřenou výzvou k zešílení (get mad) jsou nabourávány zaběhnuté kategorie příznačné pro dané společenské zřízení.

Bipolarita, ambivalence, krajní situace, divnost, ale také láska, vřelost, křehkost a péče vytvářejí prostředí pro zážitek a kontakt. Nemusí být výhradně příjemný, ale v prostředí MAD CITY není nebezpečný. Účastníky performance se v určitých momentech stávají dočasně také diváci. Všichni aktéři, performeři i publikum jsou ve vykonstruovaném (nikoli jen galerijním) prostředí vystaveni vzájemnému kontaktu a variabilním způsobům vnímání vzniklých situací. Momenty plné něhy se rozehrávají mezi zcela cizími lidmi, s nimiž lze v MAD CITY pociťovat vzájemnou familiární blízkost. Vzniká prostředí, které maskuje a demytizuje zároveň. Submisivita i dominance, svoboda a kontrola, moc i bezbrannost jako rozmanité a nemilosrdně demaskované projevy moderní civilizace, v níž žijeme, jíž jsme součástí, kterou tvoříme a která zároveň tvoří nás.

Hlavními aktéry performance jsou autoři projektu Miriama Kardošová a Jan Durina, vystupující od roku 2019 jako umělecké duo Romeo & Hellion. Jejich projekty vznikají na základě vzájemné potřeby otevřeného tvůrčího prostředí a sdílení zkušenosti na performativní feministické umělecké platformě.

V performance vystoupí více než desítka spřátelených umělců a umělkyň, mimo jiné francouzská umělkyně, hudebnice a performerka Pauline Canavesio (BORA), ukrajinská hudebnice a zpěvačka Zi Faámelu a s autorským textem česká interdisciplinární umělkyně Tereza Silon. Na performance se podílí i umělec Dávid Čerťanský, který s Romeo & Hellion dlouhodobě spolupracuje.

Důležitou součástí jednotlivých scén performance je hudební stopa, z velké části složená z autorských kompozic Jana Duriny a Romeo & Hellion. Vedle jejich vlastních vstupů zazní zvukové stopy několika dalších umělců.

Autoři koncepce, dramaturgie, scénografie a kostýmů: Miriama Kardošová a Jan Durina
Koordinace a spolupráce na koncepci: Alena Štěrbová

Performeři / performerky: Anna-Marie Berdychová, Pauline Canavesio, Dávid Čerťanský, Jan Durina, Diane Esnault, Zi Faámelu, Mária Jančová, Miriama Kardošová, Tomáš Košarišťaň, Ondřej Kubeš, Lukáš Prudík, Jakub Šulík, Jan Vondráček

Texty (Heavy Beans): Tereza Silon
Hudba: BORA, Zi Faámelu, Ephemeral Harms, Harmony Horizon, Jakub Šulík
Zvuk / světlo: Tomáš Šperňák
MUAH / styling: Romeo & Hellion, Maria Cukor, Lisa Mård, Bára Wünscherová
Produkce: Wanda Kaprálová, Klára Mamojková a Ida Tausch

Performance Additional Feel: MAD CITY je součástí doprovodného programu k výstavě Digitální blízkost, jejímž kurátorem je Michal Novotný. Proběhne 22. června od 20.00 ve Veletržním paláci Národní galerie Praha. Vstup volný.

You may also like...