Nová kniha z nakladatelství Agro: Skrytá krása detailu. Pražské stavby Osvalda Polívky 1891–1922

Kniha představuje širokou paletu originální výtvarné výzdoby pražských staveb, navržených významným architektem Osvaldem Polívkou (1859–1931) v období kolem roku 1900, tedy v éře pozdního historismu a secese. Polívka je znám jako spoluautor Obecního domu a projektant řady bankovních paláců v centru české metropole, byl rovněž tvůrcem tzv. Nové radnice na Mariánském náměstí. Méně už je známo, že spolupracoval také s řadou pražských stavitelů, jako byli např. Václav Havel nebo Antonín Novotný, na projektech průčelí činžovních domů.

Podrobná fotografická dokumentace Pavla Hrocha nás seznamuje s desítkami pozoruhodných detailů, z nichž mnohých si návštěvník Prahy při zběžné prohlídce nepovšimne.

Kniha představuje architekta Polívku a jeho nevšední tvorbu a poté podrobně dokumentuje celky i detaily výzdoby jeho pražských realizací z období 1891–1922. V Dodatcích nechybí soupis všech jeho staveb, curriculum vitae a slovníček jeho spolupracujících výtvarníků a architektů. 

Architekt a historik architektury Zdeněk Lukeš (1954) přednáší na New York University Prague. Je autorem či spoluautorem více než třiceti knižních publikací zejména o architektuře 20. století, např. Pražský hrad za TGM (1996), Splátka dluhu. Práce německy hovořících architektů v Praze 1900–1939 (2002), Český architektonický kubismus (2008), Architekt Josef Gočár (2010), Praha moderní I–IV (Paseka 2012–2015).

Fotograf a překladatel Pavel Hroch (1967) vystudoval překladatelství – tlumočnictví v oboru ruština a španělština na FF UK. Fotografoval v Mexiku, Rusku, českou menšinu v rumunském Banátu, v Kazachstánu, Afghánistánu, Španělsku a na Slovensku. Samostatně vystavoval mimo jiné ve washingtonské Sněmovně reprezentantů či v Národní galerii Bukurešť.

You may also like...