Nová výstava, jak se Antonín Dvořák nechal inspirovat přírodou

Národní muzeum otevírá od 30. dubna novou výstavu v muzeu Antonína Dvořáka, která se zaměřuje na to, jak se tento jedinečný český skladatel ve svém díle inspiroval přírodou. K vidění bude i několik unikátních předmětů, které ukazují, s jakou oblibou se Dvořák věnoval procházkám, zahrádkaření nebo chovu holubů.

Příroda představovala pro Dvořáka silný inspirační zdroj. O tom svědčí například písňový cyklus Cypřiše, Klid lesa pro violoncello a klavír (nebo orchestr), koncertní předehra V přírodě nebo klavírní cyklus Ze Šumavy.

Výstava návštěvníkům nabízí zejména originální předměty z Dvořákovy osobní pozůstalosti jako například jeho vycházkové hole, klobouk, cestovní láhev (čutoru) nebo skladatelův vlastní exemplář odborné knihy o ptačím zpěvu. Díky zápůjčce pana Petra Dvořáka (pravnuka Antonína Dvořáka) bude na výstavě k vidění i Dvořákův slaměný klobouk a čepice, které nosil převážně během teplých měsíců strávených na svém letním sídle na Vysoké. Zejména tam se také věnoval zahradničení, sázel stromy, choval holuby a vyrážel na své oblíbené ranní procházky po okolí, během nichž rád naslouchal zpěvu ptáků. Antonín Dvořák se svými přáteli také rád cestoval. Spolu s Leošem Janáčkem navštívil v roce 1883 řadu míst po Čechách. Například horu Říp, Strakonice, Orlík, Husinec či Prachatice.

Výstava s názvem Antonín Dvořák – Inspirace přírodou je k vidění v Muzeu Antonína Dvořáka, Ke Karlovu 20, Praha 2, od úterý 30. dubna 2019. Veškeré informace včetně otevírací doby a vstupného naleznete na stránkách www.nm.cz.

You may also like...