Novinka z nakladatelství Alpress: Sigmund Freud, jak ho neznáte

Udělal uznávaný průkopník oboru psychiatrie kariéru pouze na vybraných pacientech, jejichž léčba potvrdila Freudovy hypotézy? Zatajil neúspěchy, kde se terapeutické postupy ukázaly jako neúčinné ba přímo škodlivé? Oháněl se jmény svých slavných klientů pro vlastní věhlas?

Rodák z moravského Příbora, Sigmund Freud, se stal díky svému novému přístupu k lidské psychice celosvětově uznávaným terapeutem a psychiatrem. Za jeho věděním však stojí zejména jeho pacienti, kteří mu skrze své problémy poskytli dostatek materiálu k jeho podnětným výzkumům.

Je známo, že Freuda vyhledávala vesměs bohatá židovská klientela z jeho okolí, a máme k dispozici záznamy jeho studií. Co ale víme o lidech, o nichž pojednávají? A co teprve o těch, kteří se do lékařovy selekce nedostali?

Profesor srovnávací literatury a autor mnoha prací z oblasti historie, filozofie psychiatrie, psychoanalýzy a hypnózy, Mikkel Borch-Jakobsen, se již delší dobu zabývá Freudovými výzkumy. Jeho kniha Pacienti Sigmunda Freuda  nyní vychází v nakladatelství Alpress a představuje 38 životopisných portrétů lidí, kteří své křehké duševní zdraví a závislosti svěřili právě do rukou věhlasného psychiatra.

Zdaleka se nejedná o kompletní seznam pacientů, pouze o reprezentativní výběr, kde se dalo dohledat dostatek údajů, aby bylo možné alespoň stručnou biografii sestavit. Borch-Jakobsen se vyhýbá Freudovým zápiskům, ale čerpá z doložených faktů – korespondence, novinových článků, výpovědí příbuzných a jiných lidí z okolí pacientů.

Díky tomu před námi osobnosti, které prošly rukama jednoho z nejslavnějších psychiatrů všech dob, ožívají a my máme možnost nahlédnout na Sigmunda Freuda, jeho metody a léčebné postupy jejich očima. Jejich mnohdy pohnuté osudy jsou svědectvím doby na přelomu 19. a 20. století a zároveň těžkých počátků moderní psychiatrie.

Čtenář tedy v knize nenajde Freuda a jeho teorie, ale naskytne se mu jedinečný pohled do „ordinace“ doktora Freuda očima jeho pacientů a možná si o něm udělá nový, temnější obrázek.

You may also like...