Novinka z nakladatelství Práh: Působivá zpověď novodobých zámeckých pánů

Prožít život na zámku, to je krásná pohádková představa, ovšem dost vzdálená realitě. Jsou však mezi námi lidé, kteří se rozhodli splnit si tento romantický sen, nezalekli se výzvy a pořídili si zámek. Tedy většinou jen jeho ruinu. Nevšední příběhy novodobých zámeckých pánů představuje pozoruhodná publikace Aby po nás něco zůstalo, která právě v těchto dnech míří na knižní pulty.

Fotografka Kateřina Sýsová spolu se spisovatelkou Annou Novotnou oslovily patnáct majitelů českých památek, kteří je ochotně nechali nahlédnout za zdi svých panství a svěřili se jim se svými zkušenostmi, zážitky, plány a vizemi, ale i obavami. Na základě těchto setkání vznikla kniha rozhovorů Aby po nás něco zůstalo, na níž autorky pracovaly několik let. Vytvořily tak jedinečný portrét současných zámeckých pánů, kteří se dobrovolně rozhodli pustit do nekonečného a obdivuhodného boje, jenž má společný cíl.

Ať už sídlí na jihu, nebo na severu Čech, shodují se v tom, že zámecký život má od pohádky a romantiky mnohdy hodně daleko. V současné době „být zámeckým pánem“ spíše znamená vykasat si rukávy a pustit se do oprav. „Zámek je řehole, kterou si člověk zvolil,“ říká v knize Jan Kilián ze zámku Krásný Les. A dodává: „Chci si zámek zasloužit, zachránit ho, ne koupit něco, co je hotové.“

Podobný názor mají vesměs všichni současní zámečtí pánové. Chtějí zachránit budovy už téměř odsouzené k zániku a zachovat je pro budoucí generace. Uskutečnění svého snu věnují veškerý svůj čas, peníze i fyzické síly.  Často zámku podřizují i osobní vztahy. Nelze než užasnout nad jejich odvahou, entusiasmem a odhodláním, s nimiž se pustili do obnovy zpustošených památek, na kterých se podepsal zub času i lidská lhostejnost. Zjistíte, co je vedlo k tomu koupit si zámek i s vidinou nekonečného množství práce a starostí. Jaká měli očekávání a záměry. A zda je děsí víc strašidla, boj s byrokracií a s památkáři, nebo jen obyčejná lidská závist.

Vyprávění dokresluje více než 300 barevných fotografií. Na přípravě knihy se podílela kunsthistorička Monika Švec Sybolová a vychází pod záštitou šlechticů Constantina Kinského a Karla Schwarzenberga, oba k ní rovněž napsali předmluvu.

Ukázka z knihy (pdf)

Nechte se okouzlit osudy a příběhy, v nichž nechybí odvaha, touha a taky trocha snílkovství a bláznovství.

You may also like...