Nový Peugeot 308 ve znamení významných výročí

29. září 2021 tomu bylo přesně 211 let a tři dny od založení značky Peugeot. V tento den se začal v závodě skupiny Stellantis v Mulhouse vyrábět nový Peugeot 308. Značka Peugeot existuje již od 26. září roku 1810 a je tak nejstarší aktivní automobilovou značkou na světě.

Peugeot však v letošním roce slaví i další milník, a tím je vstup do světa mobility pro všechny. Na konci léta roku 1891, tedy právě před 130 lety, se stal Peugeot prvním automobilem, který byl ve Francii dodán soukromé osobě. Tou byl pan Poupardin, obyvatel města Dornach, který si vůz objednal 27. srpna téhož roku. Jednalo se o čtyřmístný vůz s motorem Daimler o výkonu dvou koní.

Uvedenou dodávkou tak byla odstartována dlouhá a slavná automobilová sága.

Dvěstě jedenáct let značky Peugeot

Značka Peugeot prošla více než dvěma stoletími, kdy bez přestání přizpůsobovala své výrobky a služby potřebám a požadavkům svých zákazníků. Za 211 let se jméno a výrobky Peugeot dostaly do milionů domácností. Nejedná se však jen o automobily a motocykly, ale také o nářadí, rádia, šicí stroje, mlýnky na kávu a pepř atd. Některé z produktů značky Peugeot se postupem času staly legendami.

Sto třicet let výroby automobilů

Dnes je značka zastoupena ve více než 160 zemích a denně potvrzuje předpověď, kterou vyslovil Armand Peugeot, že díky automobilu se z firmy Peugeot stane jeden z nejdůležitějších průmyslových podniků ve Francii.

Svět se za 211 let změnil, ale v posledním desetiletí se tempo změn výrazně zrychlilo. Digitalizace a konektivita vedly k novým způsobům myšlení, spotřeby i dopravy. Peugeot je dnes v čele změn v oblasti mobility díky své vysoce elektrifikované nabídce (70 procent modelů Peugeot existuje v jedné nebo více elektrifikovaných verzích) a nové generaci infotainmentu s propojením na internet, která byla uvedena na trh s modelem Peugeot 308.

Od roku 1891 bylo ve 160 zemích, kde je značka Peugeot zastoupena, prodáno téměř 75 milionů vozů. Milovníci starých (ale i novějších) vozů si mohou model vozu Peugeot Type 3, který je identický s vozem dodaným panu Poupardinovi, prohlédnout v Muzeu Peugeot Adventure v Sochaux (https://laventurepeugeotcitroends.fr).

Bohumil Brejžek
Foto: archiv Peugeot

You may also like...