Pět pivních zajímavostí z Plzně: Věděli jste, že věž pivovaru stojí na místě šibenice, kde oběsili Kozinu?

Právě začátkem října měl vrcholit svátek všech milovníků piva, bavorský Oktoberfest. Kvůli pandemii koronaviru se však letos poprvé po více než sedmdesáti letech neuskutečnil. Stejně tak se letos nekonal ani oblíbený Pilsner Fest, na který před dvěma lety přišlo do Plzně přes 55 tisíc lidí.

Kdo chce nasát speciální pivařskou atmosféru alespoň v menším formátu, může vyrazit za zážitky do Plzně, protože ve zdejších tradičních hospodách je pití piva svátkem po celý rok. Město je právem považované za centrum pivovarnictví u nás a milovníci piva se v místním muzeu a dalších památkách navíc dozvědí řadu zajímavostí, které o svém oblíbeném nápoji možná ani netušili.

Plzeňské pivní zajímavosti a rekordy:

  1. Spodně kvašený ležák je nejrozšířenější druh piva na světě. Jako první ho uvařil plzeňský sládek Josef Groll v roce 1842 v Plzni, městě považovaném dodnes za centrum pivovarnictví u nás. Slavnou historii plzeňského pivovarnictví přibližuje tamní Pivovarské muzeum s historickým podzemím, kde pivo kvasilo, zrálo a skladovalo se už ve 13. století.
  2. Vodárenská věž v pivovaru Plzeňský Prazdroj patří mezi plzeňské dominanty, ale málokdo ví, že stojí na místě, kde dřív bývalo popraviště. V roce 1695 tu byl popraven Jan Sladký Kozina. Jeho smrt připomíná pamětní cedulka nedaleko brány pivovarského areálu.
  3. Pivovarská restaurace Na Spilce v Plzni je největší pivnicí v České republice. Nachází se v prostorách bývalého pivovarského sklepa.
  4. V Plzni se podařilo dosáhnout a poté několikrát překonat rekord v hromadném přípitku pivem. V roce 2011 si během tehdejšího Pilsner Festu zároveň připilo 5 493 lidí. Plechovky s třetinkou piva se vydávaly půl hodiny předem a po přípitku je osmdesát hostesek sbíralo celou hodinu a půl.
  5. Plzeňský Prazdroj měl v loňském roce rekordní prodej, celkově dodal zákazníkům rekordních 11,7 milionu hektolitrů piva. Letošní prodej srazila pandemie koronaviru, proto pivovar ze zbylého piva vyrobil pálenku.

Pivní zajímavosti a rekordy ze světa:

  1. Pivo je nejstarší alkoholický nápoj na světě. Vařili ho už starověcí Sumerové, kteří měli i bohyni piva jménem Ninkasi. Nejstarší dochovaný recept na vaření piva je vlastně oslavná píseň pro tuto bohyni a pochází z doby 1800 let před naším letopočtem.
  2. Nejvýše položeným pivovarem na světě je bolivijský Cerveceria Nacional Potosí s nadmořskou výškou 4070 metrů nad mořem. Byl založen před více než sto lety a dodnes se tu vaří dva druhy piva – silné tmavé a světlý ležák plzeňského typu.
  3. Nejrůznějších pivních rekordů je nespočet. Co se týče počtu vypitých piv, drží prvenství profesionální zápasník Andre the Giant, který během šesti hodin vypil 119 třetinkových piv. Andre byl vysoký 224 centimetrů a vážil přes 200 kilogramů. Rekord v pití piva na rychlost drží Steven Petrosino, který do sebe obrátil tuplák za 1,3 vteřiny.
  4. Za nejdražší pivo na světě se považuje lahev německé značky Löwenbräu, která byla v roce 1937 na palubě vybuchlé vzducholodi Hindenburg. Před několika lety si ji v dražbě koupil sběratel za v přepočtu asi 360 tisíc korun.
  5. Nejsilnější pivo na světě se jmenuje Snake Venom, tedy hadí jed, a vyrábí se ve Skotsku. Obsah alkoholu je 67,5 procenta, čehož se při výrobě dosahuje mražením a odstraňováním obsažené vody. Jeho chuť prý připomíná jemnou whisky s hořkým koncem a má se usrkávat po doušcích.

Kdo se chce o historii, výrobě či blahodárných účincích piva dozvědět více, může se vydat do Plzně do tamního Pivovarského muzea, zkusit si Školu čepování nebo si prohlédnout labyrint chodeb v podzemí pod právovárečnými domy.

Více informací na webu visitplzen.eu.

You may also like...