Peugeot 2008 měl světovou premiéru v České republice

V Hodkovicích-Zlatníkách se uskutečnila světová premiéra nového SUV Peugeot 2008, které je určené všem, kdo jsou připraveni dát řízení nový impuls. Naše redakce byla při tom, náš redaktor byl vůbec první, kdo si mohl jízdu s novým vozem vyzkoušet.

Z hlediska rozměrů se jedná o opravdové SUV, které ale současně vyniká svým výrazně elegantním vzhledem. Technologicky vyspělý vůz je vybaven novou generací interiéru Peugeot i-Cockpit® 3D a disponuje asistenčními systémy řízení využívající nejlepší know-how značky Peugeot. Díky komplexní nabídce pohonů je k dispozici se třemi typy motorů: benzínovým, naftovým a elektrickým, přičemž všechny přinášejí mimořádně stimulující pocity za volantem.

Působivý exteriér

Peugeot 2008 má vyvážené linie a celkové proporce jsou typické pro segment SUV. Díky tvaru čelního skla je kapota horizontálnější a celek působí mohutnější. S atletickými a svalnatými křivkami nový model navozuje dojem bezpečí a stability. Nový Peugeot 2008 zaujme při pohledu zepředu hrdě působící rovnou maskou chladiče (u elektrické verze v barvě karoserie), propracovanou kapotou a potkávacími světly s LED diodami umístěnými pod světlomety. Profil vozu je výrazně tvarovaný, doplněný originálními trojúhelníkovými liniemi. Výsledkem je živý pronikavý styl, přičemž linie karoserie zajišťuje celkovou soudržnost a jednotnost designu. Robustní vzhled zdůrazňují i kola o velkém průměru (690 mm). 18” ráfky mají nové ozdobné vložené prvky, které přinášejí dvojí účinek: individualizaci a výrazné snížení hmotnosti (4 kg na všechna kola).

Posun značky k luxusnějším kategoriím produktů potvrzuje i elegantní dvoubarevné provedení střechy Black Diamond a sítotiskem potištěný C sloupek u verzí GT Line a GT.  Zadní propracovaná část s vysokou podokenní linií zahrnuje světla spojená černým pásem a dvojitý výfuk (v případě motorů PureTech 130/155 a BlueHDi 130). Charakteristický podpis se 3 LED drápy získal nový výraz. Vzadu svítí ve dne i v noci u všech úrovní výbavy a u těch nejvyšších i v předních světlometech. Kromě obvyklé nabídky jsou k dispozici nápadné výrazné odstíny karoserie pro ještě osobitější styl.

Intuitivní univerzálnost a komfort

Díky prostornosti na zadních sedadlech je nové SUV Peugeot 2008 mimořádně univerzální. S délkou 430 cm a rozvorem 260 cm nabízí rovněž pohodlný zavazadlový prostor o objemu 434 litrů a to u všech verzí včetně elektrické. Modularitu zajišťují dvě úrovně podlahy zavazadelníku a zadní lavice, po jejíž sklopení vznikne prakticky rovná plocha.

Pestrá nabídka odkládacích prostor, z nichž některé jsou zcela nové, umožňuje uchovávat na palubě vozu různé předměty každodenní potřeby. Kromě tradičních dveřních kapes a přihrádky před sedadlem spolujezdce je zde velká schránka pod přední středovou loketní opěrkou a další před řadicí pákou. Nenápadný úložný prostor se rovněž nachází ve spodní části středové konzoly. Najdete v něm velmi praktickou podložku pro indukční nabíjení smartphonu, který lze také uložit do víka přihrádky. Příjemným doplňkem interiéru je střešní okno. Jeho otevírání směrem ven zachovává prostornost ve výši hlavy i na zadních sedadlech.

Nový Peugeot i-Cockpit® 3D

Peugeot i-Cockpit® se opírá o osvědčený základ a nabízí bezchybnou ergonomii i povzbuzení smyslů – kompaktní volant pro lepší ovladatelnost a příjemnější držení, velký dotykový HD displej na dosah ruky i očí a inovativní 3D vyvýšený přístrojový panel. Tato koncepce kabiny, kterou si zákazníci velmi oblíbili a nalezneme ji již ve více než 5 milionech vozů Peugeot po celém světě, se u nového SUV Peugeot 2008 objevuje v modernizované verzi.

Informace jsou umístěny v zorném poli řidiče a jsou promítány ve formě hologramu. Údaje jsou výrazné a dynamické. V závislosti na své důležitosti nebo aktuálnosti se zobrazují blíž k očím řidiče, čímž se zvýší jeho reaktivita přibližně o půl vteřiny. Peugeot i-Cockpit® 3D, který byl poprvé odhalen u vozu nový Peugeot 208, představuje skutečnou inovaci, první na světě v tomto segmentu. Zlepšuje jízdu v každém ohledu: účinnost, čitelnost a bezpečnost jsou na nejvyšší úrovni. Dotykový displej má u některých verzí výbavy úhlopříčku 10 palců a ovládá se pomocí ikon umístěných vedle přepínačů.

Zpracování materiálů je přesné a noblesní. Kromě zraku totiž musí potěšit i hmat. Na palubní desce byl použit měkčený plast a na mnoha místech v kabině sofistikované a příjemné materiály jako jsou Alcantara® nebo kůže Nappa®. Dveřní panely a prvky zabudované do palubní desky mají „karbonový“ vzhled.

Ovládání automatické převodovky EAT8 je stoprocentně elektrické („shift and park by wire“), což umožňuje snadné a intuitivní používání. Doplňují ho ovladače na volantu, aby řidič mohl v případě potřeby řazení rychle převzít. Asistenční systémy nového modelu 2008, převzaté z vyšších segmentů, jsou v této kategorii vzácné či dokonce unikátní a nabízejí to nejlepší z know-how značky Peugeot.

Výkonné motory

Spalovací motory splňující nejnovější normy Euro 6 jsou vybavené posledními technologickými novinkami značky Peugeot. Všechny agregáty používají systém Stop & Start a filtr pevných částic. Pro ještě komfortnější jízdu mohou být některé z těchto motorů spojeny s osmistupňovou automatickou převodovkou (EAT8) poslední generace.

Benzínové pohonné jednotky jsou tříválcové, s objemem 1,2 litru a splňují normu Euro 6d: PureTech 100 S&S s manuální šestistupňovou převodovkou MAN6, PureTech 130 S&S s manuální šestistupňovou převodovkou MAN6 nebo automatickou osmistupňovou převodovkou EAT8 a PureTech 155 S&S EAT8 (výhradně pro verzi GT).

V případě dieselových motorů se jedná o čtyřválcový motor o objemu 1,5 litru (norma Euro 6d-TEMP) BlueHDi 100 S&S s manuální šestistupňovou převodovkou MAN6 a BlueHDi 130 S&S s automatickou osmistupňovou převodovkou EAT8.

SUV Peugeot 2008 bude v prodeji na českém trhu od ledna 2020, první uvedení na mezinárodní trhy proběhne v prosinci 2019. Vyrábět se bude ve španělském městě Vigo pro evropské trhy a ve Wu-chanu pro Čínu. Cena pro nebyla zatím stanovena. Bude dodáván ve čtyřech úrovních výbavy (Active, Allure, GT Line a GT) bez ohledu na zvolený typ motoru.

Součástí premiéry SUV 2008 byla i podrobná prezentace nového modelu Peugeot 208, jemuž se budeme věnovat po jeho otestování.

Text: Bohumil Brejžek
Foto: Petr Brodecký

Print Friendly, PDF & Email

You may also like...