Peugeot Inception Concept – Nejnovější koncepční vůz

Rok 2023 bude pro značku Peugeot elektrický. Začal hned ve čtvrtek 5. ledna 2023 světovou premiérou koncepčního vozu „Peugeot Inception Concept“ na největší světovém veletrhu věnovaném novým technologiím a inovacím Consumer Electronics Show (CES) v Las Vegas.

Peugeot Inception Concept osobitým způsobem představuje optimistickou vizi automobilové budoucnosti, přičemž ztělesňuje základní hodnoty značky – Allure, Emotion a Excellence. Znamená začátek nové éry, kdy je předzvěstí nové generace modelů a naznačuje, jaké vlastnosti a technologie najdou zákazníci ve svých budoucích vozech Peugeot.

Základem revoluce platformy STLA „BEV-by-design“

Peugeot Inception Concept je postaven na jedné ze čtyř budoucích platforem „BEV-by-design“ skupiny Stellantis, jejichž příchod od roku 2023 bude znamenat revoluci v budoucích vozech Peugeot. Tyto platformy byly vvytvořeny speciálně pro elektrifikaci a nabízejí zásadní změnu v architektuře, kterou designéři využili k úplnému přetvoření kabiny. Pro řidiče to znamená novou polohu při řízení a pro cestující nový zážitek.

Peugeot Inception Concept na platformě STLA Large má siluetu nízkého (134 cm vysokého) a výkonného hatchbacku dlouhého 500 centimetrů. Tato velikost byla zvolena záměrně, aby vyniklo množství inovací vozu. Platforma je také součástí nového designového stylu vozů Peugeot, který zůstává v souladu s DNA značky. Nové nativní elektrické platformy „BEV-by-design“ uvedou rovněž technologické moduly řízené umělou inteligencí: STLA Brain, STLA SmartCockpit a STLA Autodrive.


Rychlé indukční nabíjení

Stoprocentně elektrický Peugeot Inception Concept je vybaven technologií 800 V a jeho baterie s kapacitou 100 kWh umožňuje ujet na jedno plné nabití 800 kilometrů, což je přibližně vzdálenost z Chebu do Košic. Jeho spotřeba je obdivuhodně nízká – pouhých 12,5 kWh na sto kilometrů. Baterie se nabije na vzdálenost odpovídající třiceti kilometrům za jednu minutu, tedy 150 kilometrů za pět minut. Peugeot Inception Concept se nabíjí indukčně, tedy bez nutnosti používat kabel.

Dva kompaktní elektromotory, jeden vpředu a druhý vzadu, dělají z vozu Peugeot Inception Concept vůz s pohonem všech čtyř kol, který umožňuje dokonalou a plně kontrolovanou dynamickou jízdu. Kombinovaný výkon se blíží 680 koním (500 kW). Zrychlení z 0 na 100 km/h je dosaženo za méně než tři vteřiny.

Dokonalost technologií na palubě těchto platforem se v konceptu Peugeot Inception odráží v systému Steer-by-Wire. Z vozu mizí volant, jak jsme ho znali po desetiletí, a místo něj je zde ovládání Hypersquare, u něhož mechanické spoje nahrazuje digitální elektrické ovládání.

Vzhled šelmy pro nový designový styl

Peugeot poznáte na první pohled podle postoje šelmy. Geny značky zůstaly zachovány, ale designové principy získaly s novou érou nové způsoby interpretace. Tento designový styl se u nových vozů Peugeot objeví od roku 2025. Je jednodušší a čistší. Vypracování a textury jsou jako z digitálního světa. Vytváří harmonii mezi smyslnými atletickými liniemi a geometrickými ostrými křivkami.

Designová výzva konceptu Peugeot Inception Concept spočívá v kontrastu mezi dynamickým profilem vytvářejícím postoj šelmy a kabinou navrženou jako skleněná kapsle, která je protažená až před nohy řidiče a spolujezdce. Při bočním pohledu si design zachovává principy elegantního a štíhlého hatchbacku Peugeot, zatímco z ptačí perspektivy nás zavádí do blízké budoucnosti elektromobilů postavených na speciálních platformách. Kouzlo vozu Peugeot Inception Concept tak spočívá v odvážném a dokonale plynulém přechodu mezi designem exteriéru a interiéru, a to zejména díky exkluzivnímu prosklení.

Bohumil Brejžek
Foto: Stellantis

You may also like...