Pařížský autosalon 2022: DS Automobiles a Peugeot v centru pozornosti

Skupina Stellantis hodlá do roku 2024 uvést na trh dvacetosm nových elektromobilů. Právě končící pařížský autosalon byl proto pro ni příležitostí představit celou širokou škálu elektrifikovaných modelů i plány pro budoucnost mobility.

„Náš závazek dosáhnout do roku 2038 uhlíkové neutrality, a to dříve než všichni naši konkurenti, je přínosný pro Francii, kde jsme a budeme i nadále lídrem v oblasti prodeje i výroby automobilů. Našich dvanáct elektrických modelů s hrdostí a nadšením vyrábějí naši zaměstnanci ve dvanácti montážních závodech a továrnách na výrobu komponentů,“ uvedl generální ředitel skupiny Stellantis Carlos Tavares.

Budoucnost výroby elektromobilů ve Francii

Carlos Tavares a prezident Francie Emmanuel Macron oznámili, že v závodě Stellantis v Mulhouse se budou vyrábět budoucí elektrické modely Peugeot E-308, E-308 SW a E-408. „Tím, že se skupina Stellantis rozhodla vyrábět budoucí vozy Peugeot E-308 a E-408 v závodě v Mulhouse, potvrzuje, že všem jejím francouzským výrobním závodům bude zajištěna budoucnost i po završení éry spalovacích motorů, a to díky prozíravému přístupu založenému na spolupráci s našimi sociálními partnery,“ prohlásil Carlos Tavares.

DS Automobiles na autosalonu

Značka DS, která vznikla v roce 2014, se opírá o výjimečný odkaz vozu Citroën DS z roku 1955. Jejím základním rysem je avantgardní duch a ambicí ztělesnit know-how francouzského luxusu v automobilovém odvětví. Vozy DS jsou určeny pro zákazníky, kteří usilují o osobní vyjádření a milují nové technologie, snoubí se v nich elegance a špičkové technologie.

Automobilka DS Automobiles představila v Paříži hned několik světových premiér a 100% elektrifikovanou nabídku zahrnující nový model DS 3 E-Tense, který se poprvé objevil na veřejnosti ve 100% elektrické verzi s dojezdem až 402 kilometrů. DS Automobiles na svém stánku odhalila i  další novinky: DS 9 E-Tense Opéra Premiére, bezkonkurenční předehru, nabízenou jako limitovanou edici, aby ukázala ty nejlepší francouzské automobilové znalosti a rozšířenou řadu s nulovými emisemi, DS 4 v plug-in hybridní verzi s prodlouženým dojezdem, s novým velmi prémiová specifikace a také rozšířený rozsah nulových emisí a nový DS 7 E-Tense 4×4 360 vyznačující se bezkonkurenčním komfortem a elektrifikovanými motory s výkonem až 360 koní, jenž v sobě spojuje technologickou odbornost a eleganci.

Konkurence pak dává podnět k inovaci: Spolu s touto novou řadou byly k dispozici také vysoce výkonná. technologicky vyspělá laboratoř DS E-Tense Performance a jednomístný vůz DS E-Tense FE21 Formule E. I když se v případě DS E-Tense Performance jedná o koncept, automobilka se netají tím, že použité technologie pocházejí ze závodní série Formule E, v níž značka slaví významné úspěchy.

Peugeot – Tři světové premiéry

Peugeot byl jedním z hlavních hráčů letošního, v pořadí 89. ročníku pařížského autosalonu, poznamenaného velkým seznamem nepřítomných automobilek. Peugeot v Paříži představil dynamický fastback Peugeot 408, novou verzi nejprodávanějšího francouzského elektromobilu Peugeot E-208, jehož dojezd byl prodloužen na 400 km, a nový 100% elektrický skútr e-Streetzone.

Nový Peugeot 408 odhalený krátce před létem, byl hlavním lákadlem stánku značky lva. Aby vzbudil zvědavost návštěvníků, hrál francouzský výrobce do karty nevšednosti a inovativní Peugeot 408 byl vystaven netradičním způsobem ve velké průhledné kouli umožňující prohlédnout si vůz ze všech úhlů… Vedle něj byly čtyři další exempláře, všechny v nejvyšších verzích GT s výkonem 225 koní. 

Jednou z hlavních atrakcí byl také Peugeot 9X8 Hybrid Hypercar, inovativní vůz, který je od července přihlášen do kategorie Le Mans Hypercar mistrovství světa ve vytrvalostních závodech (WEC) a který na autosalónu představil vítěz Le Mans z roku 2013 Loïc Duval. V příštím roce se Peugeot s vozem 9X8 zúčastní výjimečné události, kterou bude 100. ročník závodu 24 hodin Le Mans. Kromě toho značka oznámila, že v nadcházejících týdnech představí koncepční vůz Peugeot Inception ztělesňující její vizi nové generace elektromobilů. Tento vůz bude symbolem změny, v jejímž rámci se značka hodlá zaměřit na speciální řadu produktů se 100% elektrickým pohonem.  

Bohumil Brejžek
Foto: Stellantis

You may also like...