Planetární vibrace a věčné sedmnáctiny: Jana Uriel Kratochvílová bude slavit v Lucerně

Přestože zájem upoutává i svou neutuchající excentričností, i po všech vizuálních a jiných proměnách stále Jana Uriel Kratochvílová zůstává především respektovanou, osobitou a dnes už legendární zpěvačkou, skladatelkou a textařkou, s jasně rozpoznatelným vokálním projevem. Datum 14. ledna připadá nejen na Nový Juliánský rok, kapelou slavený podle kalendáře Julia Caesara, ale též na její sedmnácté narozeniny, jejichž letošní celoroční oslavy vyvrcholí 10. listopadu ve Velkém sále pražské Lucerny velkolepým koncertem. A už předem je jasné, že oslava to bude živelná a svěží, stejně jako sama oslavenkyně.

1 a 7 rovná se 8 a to značí, jak žijeme – do nekonečna! A na to jsou všechna lineární měřidla krátká,” vysvětluje zpěvačka základní číslovku, okolo které se vše točí. “Lineární měření věku patří starému řádu věcí… měřiti by se v dnešní době měl spíše přínos, velikost energie, kterou každý z nás přináší na tuto planetu,” dodává přesvědčeně.

U listopadové oslavy v Lucerně pochopitelně nemůže chybět zpěvaččina současná skupina Iluminati.ca a její umělecký i životní partner, skladatel, bubeník, a i jako člen Pražského výběru známý Jiří „George“ Hrubeš.  Všichni návštěvníci a gratulanti se mohou těšit na už příznačnou, vizuálně pozoruhodnou a futuristickou show, a na záplavu nových i legendárních hitů, což diváky – podobně jako současná hudba – přenese podle slov protagonistky až do čtvrté a páté dimenze. Skladby zazní nejen z nejnovějšího alba “Alpha Codes”, které Jana Uriel Kratochvílová s George Hrubešem a kapelou Iluminati.ca pokřtili v listopadu loňského roku v pražském sále Futurum (kde také jinde?), ale zpěvačka předvede svůj obvyklý široký a obdivuhodný hudební záběr, který sahá od popových hitů přes rock a reggae, nejrůznější odnože tvrdé rockové hudby až po experimentální styly. 

A přestože v posledních letech jsou společně nesmírně činorodí a skladatelsky plodní – jen za poslední desetiletí vydali ve stejném autorském týmu hned čtrnáct (!) dlouhohrajících alb – samozřejmě v koncertním programu nechybějí ani nesmrtelné a léty prověřené hity jako jsou Copánky či Publikum tvé jsem já autora a skladatele Pavla Trnavského nebo zřejmě nejslavnější V stínu kapradiny, jejíž melodii si mimochodem zpěvačka napsala sama, a kterou kdysi – poté, co cenzura neschválila zpěvaččin text, verši nakonec opatřil zkušený lyrický matador Pavel Vrba.

Jana Uriel Kratochvílová byla oproti svým kolegům vždy o velký skok napřed: začínala spolu s jazzrockovými formacemi Expanze nebo Jazz Q, aby zanedlouho poté spolupracovala i s popovým kormidelníkem Františkem Janečkem.. Na prvním profilovém albu (a jediném vydaném v předrevolučním Československu, protože pozdější chystaná deska skupiny Heval už vyjít nemohla) z roku 1980, hrál také tehdy mladý, nadaný, ale prakticky ještě nepříliš známý kytarista Michal Pavlíček.  Poté ji uhranul u nás zcela čerstvý karibský styl reggae, a spolu s novou kapelou Heval Pavla Trnavského se stala průkopnicí tohoto žánru u nás.

Po vynucené emigraci do Velké Británie v roce 1984, (poté, co na hudebním festivalu v Irsku společně s Pavlem Trnavským za skladbu Demon Me -Telefon získali jednu z hlavních cen), napsali album “Bohemian”, reagující na v Británii čerstvou vlnu novoromantického, stadionově rozmáchlého syntezátorového popu, a pro jeho vydání získali smlouvu u respektovaného vydavatelského kolosu Polydor. Ani po roce 1990 a postupných návratech do Čech neustali v hudebním hledání a například v roce 1994 vyšlo pozitivně hodnocené album “Anarchists: Unite!“, vstřebávající prvky metalu. Charakteristické pro tu dobu bylo také střídání zpěvaččiných pseudonymů a stále nových identit.  Po roce 1995 začali s novou kapelou Illuminati.ca pravidelněji koncertovat i v České republice a pověst umělkyně, která se nebojí progresivních změn a sebedivočejších prezentací, ji provází dodnes.

Skupina Iluminati.ca aktuálně působí a i na narozeninovém koncertě vystoupí v sestavě: Jana Uriel Kratochvílová – zpěv, Jiří „George“ Hrubeš – bicí, Jan „Poky“ Pokorný – baskytara, Vladimir Zotov – kytara, SPOQ – zvuková alchemie a performační duo MetaDance – tanec. “Kdykoliv slyším tuhle kapelu, tak mne to utvrzuje v tom, že je to naprosto fantastická kapela. To tady nemáme, to je výjimečnej jev! „, prohlásil před časem o současné podobě vystoupení Jany Uriel Kratochvílové Michael Kocáb.

Vstupenky na listopadový koncert budou v obvyklých předprodejích k dispozici 1. února, a ke stejnému datu také budou zveřejněna konkrétní jména hostů, kteří zpěvačce k jejím narozeninám přijdou poblahopřát.

You may also like...