Pocta renesančnímu mistrovi: JRD dokončila projekt Rezidence Michelangelova

Společnost JRD Development, člen skupiny JRD Group, dokončila výstavbu energeticky úsporného projektu Rezidence Michelangelova v Praze 10. Architektonicky výrazný dům s 29 byty doplňují dva komerční prostory a malý park s hřištěm a altánem. Projekt, ve kterém developer otestoval nový typ vzduchotechnického potrubí pro zvýšení akustického komfortu, je již zcela vyprodaný.  

Rezidence Michelangelova zahrnuje 29 energeticky pasivních bytů se zdravým vnitřním prostředím, které doplňuje lodžie nebo terasa a parkovací místo s přípravou k instalaci nabíjecí stanice pro elektromobil. Součástí projektu jsou rovněž dva nebytové prostory ke komerčnímu využití a malý park se zelení, k jejímuž zalévání slouží nádrž na dešťovou vodu o objemu 19 m2, dětským hřištěm a altánem. Návrh altánu, jenž zaujme atraktivitou výtvarného řešení, citem pro detail a provázaností s okolím, pochází od vítězky studentské architektonické soutěže Katedry architektury FSV ČVUT v Praze. Nový bytový dům je inspirovaný dílem významné renesanční osobnosti Michelangela Buonarrotiho: vstup zdobí velká skleněná plocha s detailem části fresky Stvoření Adama ze stropu Sixtinské kaple a označení jednotlivých pater odkazují na umělcova malířská, sochařská nebo architektonická díla (Sixtinskou kapli ve Vatikánu, Baziliku sv. Petra v Římě, Medicejskou knihovnu sv. Vavřince a Medicejskou kapli ve Florencii, Davida, Pietu a Svatou rodinu). V plánu je rovněž instalace plastiky na motivy fresky Stvoření Adama od známého sochaře Jakuba Flejšara, která bude umístěna na veřejném prostranstvím před budovou. 

V projektu Rezidence Michelangelova kladl developer silný důraz na zdravé vnitřní prostředí. Nechal zde proto instalovat propracovaný systém, který se skládá z tepelných čerpadel, určených k vytápění a k chlazení podstřešních bytových jednotek, řízeného větrání s rekuperací tepla a fotovoltaických panelů: „Ve spolupráci s UCEEB ČVUT v Praze[1] a divizí Isover společnosti Saint-Gobain Construction Products CZ jsme v něm navíc – jako jeden z prvních rezidenčních developerů – otestovali nový typ vzduchotechnického potrubí Climaver® z plně recyklovatelného materiálu. Ten jsme srovnávali s klasickým plechovým potrubím s tlumičem hluku. Změřením hladin akustického tlaku u zdroje hluku (tedy na výústce) v obytných místnostech jsme zjistili, že přínos nového typu potrubí je 10 dB. Oproti normovým 30 dB jsme se dostali na nadstandardní úroveň 20 dB. Díky širšímu využití této novinky také v dalších projektech JRD můžeme majitelům bytů zaručit ještě tišší prostředí, které ocení i velmi citliví jedinci,“ dodává Petr Valeš, produktový manažer JRD Development.

[1] Zde JRD iniciovala vznik pracovních skupin Decibel a Vzduch. Jejich výzkumy přispívají k nalezení optimálního řešení pro nastavení vzduchotechnických systémů a k zajištění nadstandardní akustické pohody.

You may also like...