Podzim na východní Moravě: Zlínský filmový festival a vinné slavnosti v Uherském Hradišti

Ve čtvrtek 9. září začal ve Zlíně podzimní část Zlín Film Festivalu. Ve filmovém programu se objeví řada snímků z domácí produkce pro děti a mládež. V soutěží sekci představí například snímek Myši patří do nebe, který byl natočený na motivy knihy Ivy Procházkové, přední české autorky knih pro děti a mládež. Oblíbený velkolepý ohňostroj, působivá ohňová show s podmanivou hudbou zahájí festival ve 22.00 hodin. V neděli 12. září se ve Zlíně koná Festivalový půlmaraton, jeho součástí bude také rodinný běh. Ve středu 15. září nebude na Náměstí Míru ve Zlíně nouze o výletní tipy z regionu – připraveny jsou řemeslné ukázky, filmové animace s Filmovým uzlem i tvůrčí dílny Muzea jihovýchodní Moravy a Krajské galerie výtvarného umění ve Zlíně, nebude chybět ani nabídka turistických prospektů. Zlín Film Festival 9. – 15. září 2021 ve Zlíně. 

V pátek 10. září startuje v 15.00 hodin Muzejní noc v Muzeu Kroměřížska. V čase 15.00 – 16.00 a 17.00 – 18.00 hodin jsou připraveny tvořivé dílny k výstavě Mák. Nebudou chybět komentované prohlídky výstavy Mák, expozice Kroměříž v soukolí dějin 1848–1948 i tajuplná prohlídka expozice Poklady staré půdy za svitu baterek. 

Arcibiskupským zámkem od rána až do noci – reprezentačními sály a sala terrenou Arcibiskupského zámku Kroměříž budou veřejnost v pátek 10. září provádět průvodci v historických kostýmech, a to až do 21.00 hodin. Atmosféra prohlídek bude umocněna zatemněním sálů, které budou osvětleny pouze sporým světlem křišťálových lustrů. 

Areál Valašské dědiny Valašského muzea v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm ožije v sobotu 11. září ukázkami podzimních prací a činností. Program akce Podzim na poli a v chalupě bude zaměřen na sklizeň brambor – seznámíte se s přípravou tradičních pokrmů z brambor. Hospodyně budou připravovat podlesníky, placky z vařených brambor i zemákové pagáčky. Areál bude otevřen od 9.00 do 17.00 hodin. 

Zajímavé dřevěné technické stavby, z nichž některé jsou i dvě století staré, budou v sobou 11. září otevřeny veřejnosti ve Vlachovicích. Událost plná vůně ovoce nabídne ochutnávky nejen sušeného ovoce, nádherné výhledy do krajiny i hudební vystoupení valašské muziky. Dveře budou otevřené nejen v sušírnách, ale i v malebném Muzeu lidové kultury a tradic Vlachovska, v Bednářství Fryzelka, na farmě Květomluva i na Farmě Vrbětice. Putování po sušírnách v sobotu od 10.00 hodin.  

O víkendu 10. – 12. září ožije královské město Uherské Hradiště tradičními Slováckými slavnostmi vína a otevřených památek. V programu slavností nebude chybět tradiční průvod, který vychází v 9.00 hodin z Vinohradské ulice, či vystoupení folklorních souborů, cimbálových a dechových hudeb. Na zážitkové plavby vyplují oblíbené muzikantské lodě, připraveny jsou také komentované prohlídky Expozice dějin města s průvodcem a program ve Skanzenu Rochus v Uherském Hradišti.  

23. ročník multižánrového vsetínského festivalu Valašské záření oživí ve dnech 10. – 11. září Dolní náměstí a Svárov ve Vsetíně. Na programu je folkrock, dechová hudba i world music, vystoupí zpěvačka Tereza Kerndlová, bluegrassová kapela Robert Křesťan a Druhá tráva i vicemistr světa v loopingu En.Dru.

Čtvrtý ročník lehce podzimního Festivalu pod Kozincem se koná v sobotu 11. září od 17.00 hodin v areálu Letního kina Chvalčov. Těšit se můžete na hudební vystoupení SwingShower, Nšoči, pAzGřivEc, Krang, Ensoi, DFF „Vločka“. 

V sobotu 11. září se v lázeňském městě Luhačovice představí města a mikroregiony Zlínska a Luhačovicka. V programu akce Naše obec, naše radost, která se koná od 10.30 do 18.30 hodin na Lázeňském náměstí, nebude chybět atraktivní kulturní program, ale i ochutnávky sušeného ovoce, piva z lokálního minipivovaru a také interaktivní program pro děti a ukázky řemesel. 

Kroměřížské výstaviště se v sobotu 11. září již poosmé promění v dějiště Svatováclavských slavností piva. Připraveny jsou speciály moravských pivovarů a gurmánské pochoutky, ale také hudební vystoupení No Name, Mirai či Iné Kafe. Areál bude otevřen od 11.30 hodin. 

Mistrovství světa v travním lyžování se až do 11. září koná ve Štítné nad Vláří. V tradičních sjezdových disciplínách se utkají nejlepší travní lyžaři z celého světa včetně českých reprezentantů, kteří se právem řadí mezi světovou elitu.

Setkání s živými netopýry ze záchranné stanice čeká veřejnost v sobotu 11. září v ZOO Zlín. Evžen Tošenovský z České společnosti pro ochranu netopýrů přiblíží veřejnosti při Noci pro netopýry fascinující život netopýrů. Na akci je nutné se přihlásit předem na e-mail bujackova@zoozlin.eu do pátku 10. září, počet míst je limitován. 

Další pozvánky na akce pořádané na Východní Moravě najdete na www.vychodni-morava.cz. Termíny akcí se v závislosti na aktuálních opatření a počasí mohou měnit, sledujte stránky pořadatelů.

You may also like...