Poslední zářijové knižní novinky z nakladatelství Euromedia

První novinkou je humoristický román anglické autorky Anne Youngsonové Tři ženy a člun, který právě vychází v nakladatelství Ikar. Pro dospívající generaci „young adult“ čtenářů je určena novinka z nakladatelství Yoli – kniha Katy Birchall s názvem ROAD TRIP – Sexuální výchova, která vznikla na motivy kultovního seriálu Netflixu SEX EDUCATION scénáristky Laurie Nunn. Poslední novinka udělá radost zejména milovníkům básní  – je jí totiž již šestý svazek Edice poezie nakladatelství Odeon. Nejnovější sbírka veršů žijícího „klasika české poezie“ Víta Slívy se jmenuje Bóje.

Anne Youngsonová: Tři ženy a člun

Seznamte se s Eve, která se rozloučila se svou třicetiletou kariérou v oddělení plánování významné korporace, aby našla svého svobodného ducha; se Sally, jež opustila svého lhostejného muže a dvě dospívající děti; a s Anastázií, vzdornou a nezávislou ženou, která čeká na to, až ji někdo zachrání… Sally a Eve se nezkušené a špatně vybavené vydávají na starém člunu na cestu anglickými kanály a odtažitá a nepříliš přátelská Anastázie jim dělá průvodce. Jak tak společně plují po venkově, na své cestě narážejí na výzvy a bizarnosti, které je neúprosně sbližují. 

Tři ženy a člun jsou odzbrojujícím způsobem vyprávěný příběh, který překvapuje autentickým humorem. Tento román vás zve nejen na cestu po slavných anglických vodách, ale i do hlubin lidského srdce.

Anne Youngsonová pracovala mnoho let v automobilovém průmyslu, než se vydala na tvůrčí dráhu spi­sovatelky. Stála v čele mnoha dobročinných organizací. Byla mimo jiné předsedkyní sítě Writers in Prison Network, která zařizovala spisovatelům rezidenční pobyty ve věznicích. Žije v Oxfordshireu, je vdaná, má dvě děti a tři vnoučata.

Ohlasy ze zahraničního tisku:

  • „Vtipný a elegantní román Anne Youngsonové  je oslavou přátelství a včasnou připomínkou toho, že nikdy není pozdě přijmout novou životní výzvu.

DAILY MAIL 

  • „Něžný příběh o přátelství, životních výzvách a krásách života na vodě…

WOMAN´S WEEKLY 

  • „Něžné a okouzlující.  Příležitost zamyslet se nad tím, na čem skutečně záleží.

READER´S DIGEST

  • „Radost číst.

CULTUREFLY

Katy Birchall: ROAD TRIP – Sexuální výchova

Maevein bratr Sean se dostal do potíží a zoufale potřebuje sestřinu pomoc. Zapletl se totiž se skupinou delikventů a ti ho teď obviňují ze zločinu. K jeho smůle vypadají důkazy proti němu dost přesvědčivě, a tak Maeve nezbývá než zahrát si na detektiva… Naštěstí má po svém boku teenagerského sexuálního guru Otise, volnomyšlenkářského kamaráda Erica a za volantem svou věrnou kamarádku Aimee.  Je jasné, že tihle tři ji nenechají na holičkách! Podaří se Maeve a jejím kamarádům odhalit pravdu…?

Vydejte se spolu s oblíbenými hrdiny na road trip, který má v sobě všechno, co fanoušci na seriálu Sex Education tak milují: upřímnost bez zábran, brilantní humor i citlivý a otevřený přístup k sexualitě.

Katy Birchall je autorkou několika románů pro mládež, včetně série It Girl (první díl vyšel česky v nakladatelství Egmont v r. 2015). Společně s Aleshou Dixon je spoluautorkou sérií Lightning Girl a Star Switch a s youtuberkami Lucy a Lydií Connelovými napsala sérii Find the Girl. Je rovněž autorkou příručky How to Be a Princess: Real -Life Fairy Tales for Modern Heroines. Katy žije v Londýně se svým partnerem Benem a psem jménem Bono, kterého zachránila z útulku.

Vít Slíva: Bóje

Patnáctá sbírka „žijícího klasika“ české poezie Víta Slívy koncentruje kvality mélického básnictví tak, jak je bard z Boudy svou tvorbou ztělesňuje: myšlenkovou pronikavost v uchopování, rozžíhání a zastavování životní zkušenosti, otevřenost v citlivosti a melodickou, jazykovou a vyjadřovací nasycenost – jednoduše krásu, jíž se lze chytit jako bóje na otevřeném moři a zachránit se.

Ukázka z knihy:

Vidina 

Vyšla jsi ze tmy jak dvě plné luny,
v hrudi ti šuměly svratecké vlny,
svítilas, čistší než napadlý sníh,
jundrovský sýček hned úlekem ztich. 

Potom jsi zmizela. Teď už jen čekání
na němé „Víte…
– „Vítej mi, Berňanko! Vítej mi, Bretani!
V Boudě mi, vidino, vítej!

Vidina se rozplynula.
Na obloze vzplanula nula
a vypaluje vředy očí.
 

Chlemtám světlo z lihových kahanů,
močím kyselinu noční – 

s takovou ráno už z postele nevstanu,
hlava mi zhasíná…

Vít Slíva (1951) již vydal básnické sbírky: Nepokoj hodin (1984), Černé písmo (1990), Volské oko (1997), Tanec v pochované base (1998), Na zdech stíny osik (1999), Grave (2001), Bubnování na sudy (2002), Rodný hrob (2004), Souvrať (2007), Račí mor (2011), Návrší (2014), Soutoky světelných řek (2015), Ultima Thúlé, nejzazší zem (2018), Cherubín troubí na kost fanfáru (2020). Za sbírku Bubnování na sudy obdržel cenu Magnesia Litera a Cenu Nadace ČLF (2003).

 

You may also like...