Pražané si nechali zkontrolovat plíce

Pražští plicní lékaři odhalili v kraji 14 nemocných. 116 pražanů si nechalo zkontrolovat plíce, u 3 z nich našli pneumologové podezření na idiopatickou plicní fibrózu (IPF), u dalších 11 astma či chronickou obstrukční plicní nemoc (CHOPN). Lidé v Praze si mohli nechat prohlédnout plíce v rámci Dne otevřených ambulancí u příležitosti Týdne IPF. Ty, kteří mají podezření na IPF, poslali plicní lékaři na další vyšetření do specializovaných center, kde mohou dostat moderní léčbu. Ta pacientům prodlužuje život v dobré kvalitě o celé roky.

Dne otevřených dveří se letos v Praze zúčastnilo 12 ambulancí. „Do Dne otevřených ambulancí jsme se zapojili poněkolikáté. Mile mě překvapila vysoká účast, plíce si přišlo prověřit 33 lidí. U jedné z pacientek máme podezření na IPF, pozvali jsme si ji proto k podrobnějšímu vyšetření. V případě, že podezření na IPF nevyvrátíme, doporučíme ji do specializovaného centra v Krči,“ říká prim. Václava Bártů z Polikliniky Budějovická v Praze.

Smrtelnou nemocí, která poškozuje plicní sklípky, trpí v Česku přibližně 2 000 lidí. Jemná plicní tkáň se u nich mění na husté vazivo a jejich plíce tuhnou. Změna je nevratná. IPF se nejčastěji projevuje dušností a kašlem. Pacienti přestávají stačit svým vrstevníkům a ani v klidu se nemohou zcela nadechnout. Jedním ze znaků, jež nemoc doprovází, jsou i paličkovité prsty či nehty ve tvaru hodinových sklíček.

Den otevřených dveří plicních ambulancí kvůli IPF se v kraji uskutečnil již počtvrté. „V roce 2018 se nám podařilo v celé republice zachytit 45 lidí s podezřením na IPF, u třech z nich se nemoc potvrdila, další měli jiné vážné plicní nemoci, vysvětluje MUDr. Martina Šterclová, Ph.D., předsedkyně Sekce pro intersticiální plicní procesy (SIPP) České pneumologické a ftizeologické společnosti (ČPFS) ČLS JEP, a dodává: „Preventivní akce, dny otevřených ambulancí a osvěta jsou pro včasné odhalení nemocí zcela zásadní. IPF sice neumíme vyléčit, ale včasným podáním léků jsme schopni úbytek plicních funkcí zpomalit. Bez léčby nemocní bohužel zpravidla do 3 let umírají. Správným léčením lze přitom život pacienta prodloužit až o několik let.“

You may also like...