Premiéra dokumentu Sametová FAMU

Dokument Sametová FAMU doktorandů Filmové a televizní fakulty AMU Ley Petříkové a Jana Rouska se zaměřuje na aktivity studentů během listopadových událostí, mimo jiné například na tvorbu známého Studentského vysílání. Snímek, jenž vznikl v koprodukci FAMU a České televize, bude mít slavnostní premiéru 17. listopadu od 20.00 v divadle DISK, domovské scéně studentů DAMU.

Studenti FAMU ve Studentském vysílání mapovali mnohdy jako vůbec první listopadové revoluční dění 1989, zpracovávali a šířili informace do regionů a zaznamenávali podstatné události dějin. Tyto materiály jsou dodnes často využívány v médiích, aniž by se vědělo, že vznikly právě díky studentům. Nasazení a tvůrčí energie studentů i nově nabytý politický kapitál nakonec vyústil v prosazení Studentského vysílání coby pravidelného programu Československé televize. 

„Jedním z cílů našeho filmu je upozornit na to, jak velkou roli studenti AMU, především DAMU a FAMU, v počátcích sametové revoluce hráli. Vždyť i samotný nápad na stávku studentů a divadel přišel od Pavla Lagnera, tehdy studenta herectví na DAMU. Byli to právě studenti umění, kteří rozpoutali stávku po zákroku na Národní třídě, jen díky studentům se československá společnost nechala přesvědčit o nesprávnosti komunistického režimu. Martin Řezníček to při natáčení dobře shrnul – umění podle něj posunuje hranice svobody. I díky studentům FAMU se tak pohnula historie naší země směrem k demokracii. Role FAMU pak byla především v rozdmýchávání revolučního nadšení a v šíření video materiálů, tedy role informační. To bylo v době, kdy Československá televize ještě dostatečně neinformovala veřejnost o tom, co se událo na Národní třídě, studenti FAMU dělali vše pro šíření informací nejen v rámci hlavního města, ale i regionů,“ vysvětluje režisérka Lea Petříková.

Dokument se kromě Studentského vysílání zabývá i dalšími důležitými iniciativami, které doprovázely studentské aktivity. Šlo například o kritický časopis Kavárna AFFA, kam pod vedením Martina Mejstříka přispívali studenti pražských uměleckých škol. Dále pak o Fórum AMU – setkání, jež bylo jednou z prvních reakcí na Palachův týden, a mělo podnítit dialog s představiteli státní moci. Ti se nakonec nezúčastnili a studenti prezentovali své příspěvky a argumenty sami.

Film se soustřeďuje primárně na činnost studentů FAMU, zároveň si ale všímá i aktivit posluchačů DAMU a dalších uměleckých škol (AVU a VŠUP). Snímek kombinuje několik časových rovin – pracuje s rozhovory s pamětníky, tedy studenty FAMU a DAMU z roku 1989, dále archivy, fotografie a filmy vytvářené studenty FAMU v listopadu a poté, a obsahuje také linku, která propojuje s tématem studenty současné.

„Natáčeli jsme s téměř pětadvaceti protagonisty, podařilo se nám sehnat všechny, o které jsme usilovali. Mluvili jsme s režiséry Janem Hřebejkem, Zdeňkem Tycem, Ondřejem Trojanem, Igorem Chaunem, nebo Davidem Ondříčkem, scenáristy Petrem Jarchovským či Evou Papouškovou,
s divadelním režisérem Michalem Dočekalem, herci Janem Potměšilem a Pavlem Lagnerem,
kameramanem Miro Gáborem, fotografy Tomki Němcem, Gábinou Fárovou, nebo Radovanem Bočkem, zvukařem Pavlem Dobrovským, a dalšími výraznými osobnostmi české kulturní scény, bývalými studenty AMU, kteří se v listopadu 1989 aktivně podíleli na událostech sametové revoluce”, uzavírá výčet režisér Jan Rousek.

Na filmu se rovněž podíleli současní studenti i čerství absolventi obou zmiňovaných fakult AMU –  zvukař Vojtěch Zavadil (FAMU), studentka činoherního herectví na DAMU Zuzana Černá, student scénografie Louis Traore nebo absolvent herectví Richard Jaroslav Müller. Dále spolupracovala také studentka VŠUP Anna Pospíšilová a absolvent AVU Tomáš Voves.

Sametová FAMU má již za sebou festivalovou premiéru, která proběhla 28. 10. na MFDF Ji.hlava v sekci Studio 89. Dokument uvede Česká televize 13. 11. od 21.40 na ČT ART. V divadle DISK pak proběhne slavnostní premiéra, na níž jsou kromě protagonistů zváni také další aktéři listopadových událostí a celá akademická obec AMU. Tato premiéra je zároveň přístupná veřejnosti, vstupenky jsou k dispozici na stránkách divadla DISK.

SAMETOVÁ FAMU
52 min, 2019

Scénář, režie, střih: Lea Petříková a Jan Rousek
Kamera: Jan Rousek
Dramaturgie: Bára Kopecká, Petr Kubica
Zvuk: Vojtěch Zavadil
Výprava: Anna Pospíšilová, Louis Traore a Tomáš Voves
Produkce: FAMU a Česká televize

Print Friendly, PDF & Email

You may also like...