Připravte se na horké dny, kdy rtuť teploměru vystřelí vzhůru

Konečně jsme se dočkali slunečných dnů! Když se ale příjemné teploty překlenou v letních měsících v nesnesitelná vedra, je na čase hledat možnosti ochlazení. Vyzkoušejte naše tipy, jak se vyhnout přehřátí organismu a zdravotním rizikům… 

Ochlazujte místnost s rozumem

Není žádnou novinkou, že klimatizace puštěná „na plné pecky“ není pro zdraví ideální. Může být příčinou syndromu suchých očí, chrapotu či dokonce angíny, nečištěná klimatizace se stává semeništěm bakterií, plísní či roztočů. Základem používání klimatizace je proto pravidelné čištění a správné nastavení. Rozdíl mezi vnitřní a venkovní teplotou vzduchu by neměl přesahovat 5 °C. Větrák zase může alergeny a prach vířit po celém pokoji a přímý vítr dopadající na opocené tělo způsobit nachlazení či bolesti zad. Řešením jsou čističky vzduchu kombinované s ventilátorem. Například přístroj Dyson Purifier Cool Formaldehyde automaticky detekuje a zachytává 99,97 % částic o velikosti 0,3 mikronu a také pachy a plyny včetně formaldehydu. Navíc vzduch v celé místnosti nejen vyčistí, ale také osvěží proudem vyčištěného vzduchu.

Stáhněte žaluzie nebo rolety!

Žhnoucí slunce dokáže interiér nepříjemně zahřát, proto chraňte místnost před horkými paprsky. Nezastíněné okno, zejména to jižně a západně orientované, propouští dovnitř až 88 % slunečního záření. Svit se odráží od nábytku i stěn a může dráždit oči. Klíčem je tedy kvalitní stínění. Exteriérové žaluzie či rolety odrazí až 80 % slunečních paprsků. „K zastínění větších oken se nejlépe hodí lamely ve tvaru „z“, naopak, majitelé bytů ocení žaluzie s lamelami ve tvaru písmene „s“, protože vytvářejí v uzavřeném stavu účelnou a elegantní celistvou plochu. Zajímavou „vychytávkou“ venkovních žaluzií je dvojité naklápění lamel. Dolní částí si klidně zastíníte televizi nebo počítač a horní částí proniká dostatek světla,“ vysvětluje Jan Žižlavský z opavské společnosti ISOTRA, která je už 30 let specialistou na stínicí techniku. Moderním a elegantním řešením jsou rovněž screenové rolety. Využít můžete ale i vnitřní stínění v podobě látkových rolet nebo žaluzií. Velmi praktické jsou také skládané látkové žaluzie zvané plissé, které jde stáhnout shora i zdola, takže variabilně vytvoříte stínící pruh podle toho, kam v danou hodinu právě míří sluneční paprsky.

Nepouštějte troubu a jezte potraviny s vysokým obsahem vody

Interiér zbytečně nepřehřívejte zapnutými spotřebiči. Při přípravě pokrmů se vyhněte dlouhému pečení a v horkých dnech vsaďte raději na minutky nebo studenou kuchyni. Volte také potraviny, které obsahují hodně vody – osvěží vás třeba okurky, ledový salát, rajčata, vodní meloun, jahody… Obyvatelé zemí s teplým podnebím často také konzumují ostrá kořeněná jídla, která podporují pocení. Díky tomu se tělo přirozeně ochlazuje.

Přes poledne nevětrejte

Otevřené okno sice pouští do útrob domu čerstvý vzduch, ale v tropických dnech může udělat spíše medvědí službu. Mezi 13. a 15. hodinou v létě dosahují teploty maxima, takže ventilačkou proudí dovnitř horko. Větrejte proto raději ráno nebo až k večeru a pokud se rozhodnete otevřít okna přes den, vytvořte průvan, díky němuž se interiérem prožene příjemný vánek.

Pijte… Ale pozor na led!

Dodržování pitného režimu je v létě alfou a omegou v boji proti přehřátí. Při pocení totiž tělo přichází o tekutiny a ty je zapotřebí pravidelně doplňovat. Vyhněte se slazeným nápojům, vodu můžete ochutit citronem či mátou, anebo vsadit na čaj. Ovšem pozor na správnou teplotu! Ačkoliv je zvykem dávat do drinků v létě led, ve skutečnosti však tělo vystavíte šoku a příliš studené nápoje jsou ve výsledku víc ke škodě než k užitku. V zemích s horkým podnebím se pije vlažný či teplý čaj, jelikož vyvolává pocení a tím vede k přirozené termoregulaci těla.

Vlna, která chladí

V horkých dnech by člověk nejraději nosil celý den plavky, což ovšem v kanceláři bohužel není možné. Abyste dodrželi firemní dress code a zároveň se neuvařili a netrápili kolegy zpoceným trikem s nevábným odérem, vsaďte na prodyšné materiály, které odvádějí pot od těla. Ideální je například merino vlna, která v horkých dnech dokáže ochladit, protože reguluje teplotu, a navíc nezapáchá.

První pomoc ve vedrech: Studené obklady a sprcha

Abyste zchladili tělo, namočte si nohy do lavoru s chladnou vodou, anebo využijte gelové sáčky, které dáte do ledničky a poté použijete jako obklad. Chlaďte čelo a místa, kde pulzuje krev – tedy například zápěstí. Pokud máte tu možnost, dejte si v průběhu dne chladnou či vlažnou sprchu.

You may also like...