Prostějovská palírna slaví 504 let limitovanou dvanáctiletou whisky, pokřtil ji Jiří Bartoška

Palírna U Zeleného stromu, nejstarší palírna v Evropě, stočila k příležitosti oslav 504. výročí od svého vzniku novou limitku Staré žitné myslivecké. Je jí dvanáctiletá žitná whisky Stará žitná myslivecká Single Barrel 12YO z jediného sudu. Na jeho výběru se podílel i herec a milovník whisky Jiří Bartoška, který zároveň výroční edici přímo v prostějovské palírně pokřtil. 

Whisky s krásně měděnou barvou zrála 12 let v dubovém sudu číslo 78 po bourbonu, ze kterého se ručně stočilo pouze 504 kusů. Její vůně je jemně nasládlá, najdete v ní náznaky tabáku a dubového dřeva. Chuť vás překvapí svou jemností a harmoničností s tóny sušeného ovoce, převážně švestky a mírně i fíků. Díky dlouhému zrání v sudech má ale zároveň silnou dřevitost, ve které se ukážou také karamel, vanilka a máslové sušenky.

Zásluhu na výběru letošní limitky má vedle blend mastera Romana Petruše také herec Jiří Bartoška, který je už přes dva roky tváří whisky Stará žitná myslivecká Selection. Blend master předvybral sudy, které zrály od roku 2010 v prostějovském sklepě, a nechal Jiřího Barošku rozhodnout, ze kterého z nich se bude výroční edice stáčet. Společnými silami se pak shodli na stočení sudu číslo 78.

K dispozici bude pouze 504 kusů, k dostání budou fyzicky v podnikové prodejně v Prostějově, na e‑shopech alkohol.cz, lihovarek.cz a ve vybraných barech.  

Palírna U Zeleného stromu a.s. má ojedinělou historii, která začala již v roce 1518 udělením práva vařit pivo a pálit pálenku domu U Zeleného stromu v Prostějově. Jde o unikát nejen v Česku, ale i v rámci celé Evropy, kde neexistuje palírna s delší historií. Palírna U Zeleného stromu a.s. (též známá podle jednoho ze svých výrobků jako Starorežná Prostějov) je ryze česká firma, která je i bez cizího kapitálu druhým největším výrobcem lihovin v České republice.

You may also like...