Průmysl dosáhl historických objemů a zvolnil

Tuzemská průmyslová produkce za rok 2018 vzrostla meziročně o 3,0 %, přičemž růst zaznamenala téměř všechna odvětví zpracovatelského průmyslu. Dále pokračoval i mírný růst zaměstnanosti. Hodnota nových průmyslových zakázek se meziročně zvýšila o 3,7 %.

„Loňský rok patřil z hlediska objemu průmyslové výroby k nejlepším v historii. Za celý rok 2018 se tuzemská průmyslová produkce zvýšila meziročně o 3,0 %. Přestože se jedná o nejnižší růst za posledních pět let, zůstalo jeho tempo nad evropským průměrem,“ sdělil Radek Matějka, ředitel odboru statistiky průmyslu, stavebnictví a energetiky Českého statistického úřadu. Průmysl hraje v české ekonomice významnou roli. Jeho podíl na tvorbě hrubé přidané hodnoty a zaměstnanosti se dlouhodobě pohybuje okolo třiceti procent.

Česko se podle přidané hodnoty řadí na 12. místo žebříčku členských zemí Evropské unie s 2% podílem na celkové průmyslové produkci EU28. „Českou republiku lze tradičně označit za jednu z nejprůmyslovějších zemí Evropy, což má své historické kořeny. Více než polovina naší průmyslové produkce pak míří na export,“ upozorňuje Marek Rojíček, předseda Českého statistického úřadu. Mezi klíčové země ovlivňující vývoj průmyslu v Evropě patří s téměř 30% podílem Německo, s odstupem následují Velká Británie, Itálie a Francie.

Mezi pět klíčových odvětví českého průmyslu patří z pohledu váhy výroba motorových vozidel, výroba kovových konstrukcí a kovodělných výrobků, výroba strojů a zařízení, výroba elektrických zařízení a výroba počítačů, elektronických a optických přístrojů a zařízení. „Výsledky roku 2018 ukázaly, že z dlouhodobého hlediska nemusí být růst průmyslu postaven pouze na výrobě aut. Automobilový průmysl již neměl největší příspěvek k růstu jako v minulosti, větší či menší měrou k celkovému růstu přispěla prakticky všechna odvětví,“ doplnil Radek Matějka s tím, že nelze opomíjet ani energetiku, jejíž podíl je na produkci sice relativně malý, ale z hlediska bezproblémových dodávek energií klíčový.

Hodnota nových průmyslových zakázek ve vybraných odvětvích se též meziročně zvýšila, za celý rok 2018 o 3,7 %. Rostly jak zakázky ze zahraničí, tak i tuzemské, a to zhruba podobným tempem.

You may also like...