První díl prezidentských pamětí Baracka Obamy Země zaslíbená vychází v nakladatelství Argo

Prezidentské paměti Baracka Obamy, 44. prezidenta Spojených států amerických, vyjdou ve dvou dílech. První díl, Země zaslíbená, vyjde v češtině 25. listopadu v tištěné i elektronické podobě. Křest se uskuteční tentýž den v 18 h v Knihovně Václava Havla za účasti Mgr. Jany Sehnálkové, PhD. z Katedry severoamerických studií FSV UK, Michaela Žantovského, ředitele Knihovny Václava Havla a bývalého velvyslance ČR v USA, a překladatele Martina Svobody.

V Zemi zaslíbené vypráví Barack Obama vlastními slovy příběh své nepravděpodobné cesty od mladíka hledajícího vlastní identitu až na pozici vůdce svobodného světa a se strhujícími osobními podrobnostmi popisuje své politické zrání a přelomové okamžiky prvního funkčního období v prezidentském úřadu, jehož získáním vešel do historie – doby plné dramatických změn a převratných událostí.

Prezident Obama nabízí čtenářům vzrušující a hluboce osobní svědectví o vytváření dějin, provází je od svých nejrannějších politických ambicí přes zlomové vítězství v prezidentských primárkách v Iowě, jež prokázalo sílu aktivismu prostých lidí, až po historickou noc 4. listopadu 2008, kdy byl zvolen 44. prezidentem Spojených států amerických a stal se prvním Afroameričanem zastávajícím nejvyšší pozici ve státě.

Ve vzpomínkách na své působení v prezidentském úřadu nabízí Barack Obama jedinečné zamyšlení nad dosahem, ale zároveň i limity prezidentské moci, ale také pozoruhodný náhled na fungování americké stranické politiky a mezinárodní diplomacie. Nechává čtenáře nahlédnout do Oválné pracovny i Krizového centra Bílého domu a bere je s sebou na cesty do Moskvy, Káhiry, Pekingu a dalších destinací. Mohou sledovat jeho úvahy při sestavování vlády, v boji se světovou finanční krizí, při hodnocení Vladimira Putina, překonávání zdánlivě nepřekonatelných překážek na cestě k prosazení zákona o dostupné zdravotní péči, sporech s generály o americkou strategii v Afghánistánu, práci na reformě pravidel pro Wall Street, reakci na zničující havárii ropné plošiny Deepwater Horizon nebo autorizaci operace Neptunovo kopí, jež vedla k smrti Usámy bin Ládina. 

Země zaslíbená je kniha výsostně intimní a niterná – je to příběh muže, jenž se úspěšně pokusil o nemožné, příběh o zkoušce víry komunitního koordinátora na světové scéně. Prezident Obama upřímně líčí, jak se vyrovnával s tím, že se jako první Afroameričan ucházel o prezidentský úřad, nesl na sobě očekávání celé generace povzbuzené poselstvím „naděje a změny“, ale současně zápolil s morálními dilematy rozhodování na nejvyšší úrovni. Otevřeně píše o silách, jimž musel vzdorovat doma i v zahraničí, i o tom, jak život v Bílém domě poznamenal jeho manželku a dcery, nebojí se ukázat vlastní pochybnosti či zklamání. Přesto si zachovává neochvějné přesvědčení, že v tom ohromném, nekonečném experimentu, jímž jsou Spojené státy americké, je pokrok vždy možný.

Prezident Obama řekl: Nic na světě se nevyrovná pocitu, když člověk dopíše knihu, a na tuhle jsem hrdý. Několik posledních let jsem strávil přemýšlením o svém prezidentském působení a v Zemi zaslíbené jsem se snažil poskytnout pravdivý popis své prezidentské kampaně i doby strávené v prezidentském úřadu – klíčových okamžiků i lidí, již se na nich podíleli; svůj pohled na to, co se mi povedlo, a v čem jsem udělal chyby; a také politické, ekonomické a kulturní vlivy, jimž jsme já a můj tým museli čelit a jimž jako národ čelíme dodnes. Snažil jsem se čtenářům také nastínit cestu, jíž jsme s Michelle za ta léta prošli, se všemi vzestupy i pády. A konečně, v dnešní době, kdy Amerika prochází obrovskými otřesy, má knihy nabízí některé obecnější myšlenky o tom, jak můžeme zacelit rozdělení ve společnosti a pohnout se dopředu, jak to udělat, aby demokracie fungovala pro všechny – to není úkol pro kteréhokoli jednoho prezidenta, ale pro nás všechny angažované občany. Doufám, že bude knížka zábavná a poučná, ale především, že inspiruje mladé lidi po celé zemi i po celém světě, aby převzali štafetu, pozvedli svůj hlas a sehráli vlastní roli ve zlepšování světa.

Barack Obama byl 44. prezidentem Spojených států amerických. Byl zvolen v listopadu 2008 a zastával úřad po dvě funkční období. Je autorem dvou předchozích titulů (bestsellerů New York Times): Cesta za sny mého otce a Odvaha doufat. V roce 2009 obdržel Nobelovu cenu za mír. Žije ve Washingtonu D. C. se svou ženou Michelle. Mají dvě dcery, Maliu a Sashu.

Knihu vydává nakladatelství Argo, přeložil Martin Svoboda.

You may also like...