Psí úsměv je důležitý a je potřeba o něj správně pečovat

O chrup je potřeba pečovat již od doby, co si chlupáče přinesete domů, prevence je totiž základ. V případě zanedbání hrozí zubní plak, zubní kámen, zánět dásní ale i paradentóza! Na začínající zubní potíže může upozornit nepříjemný zápach z psí tlamy, ale i krvácivost dásní nebo nechutenství. Nenechte to zajít tak daleko. Přinášíme několik tipů, jak udržovat psí chrup zdravý.

Nejčastější potíže

Tak jako u lidí, vše se odvíjí od hygieny a pravidelné péče. Počátek problémů s chrupem spočívá v zubním plaku a kameni. Zubní plak je tenká vrstva na zubní sklovině, která je tvořena bakteriemi a látkami ze slin. Plak je potřeba stále pravidelně odstraňovat. V případě, že ho neodstraníme, vytvoří se zubní kámen. Ten se obvykle začíná u psů tvořit okolo čtvrtého roku života. Nejvíce na něj trpí malá a střední plemena. „Tvorbu plaku ovlivňuje několik faktorů: péče, predispozice, strava, celkový zdravotní stav ale i různé doplňky stravy,“ sděluje Martin Pučálka ze společnosti Krmiva Pučálka a dodává. „V případě, že se sejde několik negativních faktorů a zubní plak vznikne, je potřeba jej odstranit ultrazvukem anebo mechanicky v krátkodobé anestezii.“ 

Ani psům se nevyhýbá nepříjemný zánět dásní. Dochází k jejich krvácení a postupně se odhalují zubní krčky a kořeny. Chrup začíná být citlivý a bolet – dásně jsou začervenalé a bolí. To vše stejně tak jako výskyt zubního kamene ohlašuje nepříjemný zápach z tlamy. Naštěstí i zánět dásní lze léčit. Veterinář může doporučit speciální roztoky určené k oplachu, v případě horšího stádia pak i antibiotika v tabletách. Paradentóza vzniká v případě, že se zánět dásní neléčí. Paradentóza může vést, až k tomu, že se začnou tvořit v dásních kapsy, v nichž se drží bakteriální infekce, která ničí periodontální vlákna. Zub je po čase zcela uvolněn a vypadává. Tento proces je nevratný. 

Péče o chrup

Péče o chrup začíná volbou správného krmiva. „Kromě něj byste neměli zapomenout na každodenní pravidelnou péči – která obnáší čištění zubů, kvalitní žvýkací pamlsky, ale i přidávání správných doplňků stravy. Při prevenci zubního plaku a kamene může pomoci doplněk stravy v podobě mořské řasy Kelpa Marp Holistic,“ doporučuje Martin Pučálka a dodává. „V případě, že máte doma štěně je vhodné používat olej z tresčích jater, který podporuje správný růst zubů, kostí ale i pomáhá při problémech se srstí, kůží, ale i zrakem či klouby.“

Jak správně čistit zuby? Pořiďte si měkký kartáček určený pro psy a enzymatickou pastou. Věnujte čištění každý den 3 minuty. Krouživými pohyby jemně přejíždějte po zubech. Kromě toho můžete do vody, kterou má pes k dispozici, přidat i roztok proti tvorbě plaku a zápachu z tlamy. Super pomocníkem jsou i kvalitní hračky, kdy si pes plak čistí v rámci možností svépomocí. Pokud ale vidíte, že psa zuby bolí, jsou citlivé anebo, že se plak proměnil v zubní kámen, na nic nečekejte a vydejte se k veterináři, který se specializuje přímo na chrup. 

Naše tipy:

Tresčí olej MARP HOLISTIC

Stoprocentní za studena lisovaný olej z tresčích jater je super doplňkem stravy pro psy a kočky. Všechny rybí oleje jsou velmi bohatými zdroji omega 3 nenasycených mastných kyselin, které se v organismu podílejí na celé řadě procesů. Omega 3 obsažené v rybích olejích jsou bohaté na DHA a EPA. Rybí oleje obsahují vysoké množství vitamínů A a D, které jsou velmi prospěšné, kromě jiného podporují růst zubů a kostí. Mohou pomoci se suchou kůží nebo lámavou srstí. Cena od 299 Kč za 250 ml. Koupíte na www.krmiva-pucalka.cz.

Kelpa MARP HOLISTIC

Kelpa je bohatým zdrojem jódu, kterého mají vnitrozemští živočichové zpravidla nedostatek. Jód se podílí na správné funkci štítné žlázy, která ovlivňuje tvorbu řady hormonů. Tato mořská řasa je známá především jako pomocník v boji se zubním plakem a kamenem, které ovlivňují zápach dechu. Obsahuje totiž enzymy, které účinně rozpouštějí zubní plak a zabraňují jeho vzniku a jeho následné přeměně v zubní kámen. Kelpa je skvělým zdrojem vitamínů a minerálů, čímž přispívá ke správné funkci imunitního systému. K dostání ve 100 gramovém balení od 129 Kč.

Kousací kartáček SPUNKY PUP

Lehká, ovšem velmi silná kousací hračka z kvalitní odolné TRP pěny. Krásná  omyvatelná aportovací hračka pro psa, která je lehká a snadno se s ní hází. Je vhodná pro dentální péči, jejím žvýkáním si pejsek čistí zuby. Díky své struktuře a materiálu pejska při žvýkání uklidní a zároveň si posiluje a čistí zoubky. Vyrobeno z nejkvalitnější TPR pěny. Ideální je pro střední a velká plemena.

Kachní pamlsky s kelpou bez obilovin Marp Holistic

Víme, že i pamlsek by měl mít kvalitní složení. A taky by měl plnit nějakou funkci, proto jsou naše pamlsky funkční. Špičkové pamlsky s kachnou bez obilovin. Řasa kelpa pomůže s péčí o chrup vašeho psa. Kolagen zajistí podporu pohybového aparátu. A nechybí naše oblíbená super potravina – sladké brambory. Za odměnu nebo jen tak. Ať má radost. Vhodné pro štěňata po přezubení a pro dospělé psy. Cena od 69 Kč. 

Pamlskový balíček Marp Holistic 

Praktickým kyblíkem plným skvělých pamlsků a konzerv uděláte radost každému pejskovi.
Výhodným balením, kromě nejvytříbenějších dobrot, získáte zdarma praktický kyblík např. na granule, víčko na konzervy, vzorky krmiv a propagační materiál.  Najdete tam výběr z pamlsků Marp, konzervu Doxneo, konzervu Marp a vaničku Marp. Nechybí ani vzorky granulí Marp a Doxneo. Cena od 478 Kč na www.krmiva-pucalka.cz

You may also like...