Rekordní návštěvnost Travelfestu České Budějovice

Rekordní návštěvnost a pozitivní ohlasy odborné i laické veřejnosti. To je ve zkratce bilance letošního třetího ročníku nejvýznamnějšího jihočeského veletrhu cestovního ruchu Travelfest 2019, za nímž se v neděli 28. dubna zavřely brány výstaviště v Českých Budějovicích. Dnes již nedílnou součástí třídenního veletrhu, kterému předcházela dvoudenní odborná konference Travelcon 2019, byl oblíbený Gastrofest Jaro 2019.

„Právě spojení, přesněji řečeno prolnutí, Travelfestu a Gastrofestu se ukázalo jako výborné rozhodnutí, které se nesporně odrazilo v rostoucí návštěvnosti. Dobré jídlo a pití totiž k cestování neodmyslitelně patří. Důkazem toho je dnes již běžně užívaný termín gastroturistika, nejrychleji rostoucí odvětví cestovního ruchu, které spojuje hned dvě příjemné aktivity. Cestování a kulinářské zážitky,“ uvedl Jaromír Polášek, ředitel Jihočeské centrály cestovního ruchu (JCCR), organizátora konference i veletrhu s novým podtitulem Travel ♥ Gastro.

Všichni to znají. Každý výlet se nakonec stočí k debatě, kde se najíst. Nový koncept Travelfestu  prolnul dříve oddělené expozice cestovního ruchu a kulinářských zážitků do jednoho celku. Stánky jednotlivých turistických oblastí JCCR promíchala s těmi, které nabízely lokální speciality, regionální výrobky a podobně. Návštěvníci tak mohli nerušeně studovat nabídku výletů, zážitků či památek a přitom si v klidu pochutnávat na některé z nabízených dobrot.

„Občas se sice na některé mapě, brožuře nebo katalogu objevily stopy nějakého jídla, ale i to je důkaz toho, že toto spojení funguje,“ poznamenal Polášek. To potvrdil i majitel Gastrofestu Vladimír Tůma. „Cestovat s prázdným žaludkem nestojí za nic,“ konstatoval Tůma.

Spokojeni byli prodejci jídla a pití, z nichž mnozí prodali prakticky vše, co na výstaviště přivezli, i zástupci turistických oblastí, k jejichž nabídce jídlo přilákalo více nových potenciálních zájemců. S velkým zájmem se setkalo také vyhlášení 13. ročníku regionální potravinářské soutěže Chutná hezky. Jihočesky!, pořádané Regionální agrární komorou Jihočeského kraje.

V jižních Čechách se do projektu „Památky žijí“ zapojilo 42 památkových objektů a městských památkových rezervací, partnery jsou například města České Budějovice, Písek, Nové Hrady, Tábor, Slavonice, Nová Bystřice a další s jednotlivými památkami. Na Vysočině 29, mimo jiné nechybí města Telč, Jihlava Havlíčkův Brod, či kláštery v Želivě či Nové Říši. V horním Rakousku se přidala čtyři místa, město Freistadt, zámek Weinberg, hrad Reichenstein a klášter Schlägl. Dolní Rakousy pak zastupuje 21 památek. Celkem se tedy na obou stranách hranice jedná o 96 památkových objektů a městských památkových rezervací.

Více informací lze nalézt na www.travelfest.cz, www.travelcon.cz a www.pamatkyziji.cz

You may also like...