Rolls-Royce představuje vůz Arcadia Droptail: Zakázkové ztělesnění nebeského klidu

Společnost Rolls-Royce Motor Cars odhaluje Rolls-Royce Arcadia Droptail, skvostné zakázkové ztvárnění vrcholného klidu z dílny Coachbuild. Vůz je ztělesněním tichého vzdoru, oslavuje čistotu tvarů a přírodních materiálů a zároveň slouží jako provokující vyjádření osobního vkusu klienta.

Vůz Arcadia Droptail si na zakázku nechal postavit zákazník, který má blízký vztah k architektuře    a designu, a provedení jednotlivých detailů je svědectvím o citu a osobním pojetí luxusu majitele. Návrh provází jemnost tvarů a jistá zdrženlivost, v níž se odráží pevná víra ve schopnost odhalení základní podstaty.

Tento na zakázku zhotovený unikátní vůz si vypůjčil jméno z bájné říše Arkádie, která byla ve starověké řecké mytologii vylíčena jako „nebe na Zemi“ – země proslulá svou mimořádnou přírodní krásou a dokonalou harmonií. Automobil Arcadia Droptail stejně jako legendární území odráží vizi klienta, v níž roadster představuje klidný prostor, charakterizovaný jednoduchým přístupem, hloubkou zvolených materiálů a unikátními hmatovými vjemy. Díky tomu je dokonalým útočištěm před komplexnost jeho pracovního života.

Při vytváření pocitu klidu se návrháři zakázkově řešeného vozu pustili do hlubin designu, sochařství a architektury z oblíbených regionů klienta, které se nacházejí po celém světě. Patří sem preciznost a bohatství moderních střešních tropických zahrad v Singapuru, Indonésii a Vietnamu a také britská  tzv. biomimetrická architektura, která napodobuje živé organismy a prosazuje poctivý přístup k výběru materiálů.

Vedle těchto podnětů se klient inspiroval i samotným automobilem a čistotou designového pojetí roadsteru Droptail.


EXTERIÉR: POCTA VOZU DROPTAIL

Aby designéři projektu Rolls-Royce Coachbuild naplnili přání klienta vyzdvihnout podobu vozu Droptail, navrhli pro karoserii uklidňující a přirozeně působící dvoubarevnou kombinaci odstínů. Snahou klienta bylo zpodobnit nadčasovou bílou, která se na první pohled jeví jako pastelová barva, ale při podrobnějším pohledu pod přirozeným světlem vytváří hravé tóny. Proto je hlavní barvou karoserie čistá bílá naplněná spoustou miniaturních hliníkových a skleněných částic. To nejen vytváří jiskřivý třpyt při dopadu světla na karoserii, ale při bližším zkoumání vyvolává iluzi nekonečné hloubky v laku. Specialisté značky Rolls-Royce tak s použitím větších hliníkových částic vyvinuli blýskavější a nápadnější metalízu.

Zásadní odlišnost od ostatních tří zakázkově postavených vozů Droptail představuje lakování spodních karbonových částí vozu v čistě stříbrném odstínu z palety zakázkových barev Bespoke místo toho, aby uhlíkové vlákno zůstalo zcela nebo částečně odhaleno. Vůz tak při pohledu z boku působí vizuálně odlehčený pro ještě intenzivnější dojem dynamiky.

INTERIÉR: DŘEVO V CENTRU ZÁJMU 

Zatímco exteriér vozu Rolls-Royce Arcadia Droptail oslavuje tvary automobilu, interiér je hluboce osobním vyjádřením estetiky klienta a odráží styl, který si vytvořil ve svých rezidencích a obchodních prostorech po celém světě.

Návrh dřevěného obložení se stal ústředním tématem interiéru roadsteru Arcadia Droptail a hlavním zájmem klienta, jehož velmi specifická očekávání se soustředila na texturu, kresbu, barvu a bohatost samotného materiálu. Nakonec bylo vybráno jako nejmodernější vyjádření těchto požadavků tropického dřevo Santos v provedení Straight Grain, a to i na základě jeho bohaté textury a vizuální nápaditost, která je daná jedinečným, do sebe zapadajícím vzorem.

NADŠENÍ Z BÍLÉ BARVY

Kožený interiér se nese ve dvou zcela na míru navržených odstínech, pojmenovaných po klientovi a vyhrazených výhradně pro jeho použít. Hlavní barvou kůže je zakázkový bílý tón, který pokračuje v motivu laku karoserie, a kontrastní kožené prvky jsou hnědé, aby dokonale doplňovaly vybrané dřevo.

Součástí interiéru je také nádherný zadní panel, který je typický pro všechny čtyři vozy Droptai a představuje největší souvislou dřevěnou část, jaká kdy byla na automobilech Rolls-Royce k vidění. Ve voze Arcadia Droptail pochází ze stejné dýhy s otevřenými póry Santos Straight Grain jako zadní „paluba“, je složena pod stejným úhlem 55° z individuálně kladených částí, které plynule přecházejí do obložení dveří. K přesnému umístění každého kusu dřeva byly použity nástroje CAD, a přestože se zdá, že celý panel vznikl pouze ze dvou zrcadlově obrácených částí dýhy, ve skutečnosti se skládá ze 40 částí, z nichž každá byla před umístěním do vozu digitálně načtena.

HODINKY BESPOKE: PŮSOBIVÉ MĚŘENÍ ČASU

Palubní deska z dýhy Santos Straight Grain obsahuje hodinky navržené a vyvinuté designéry a řemeslníky oddělení Rolls-Royce Coachbuild. Toto mistrovské dílo haute horlogerie je nejsložitějším číselníkem značky Rolls-Royce, jaký byl kdy vytvořen: samotná montáž byla pětiměsíčním procesem,  kterému předcházely více než dva roky vývoje.

Hodinky obsahují nádherný geometrický gilošovaný ornament v čistém kovu se 119 fazetami. Je to zároveň symbolický odkaz na dlouhou historii značky; protože klient poprvé spatřil svůj vůz na konci roku 2023 – tedy v roce, kdy společnost Rolls-Royce oslavila 119 let od svého založení. Speciálně navržený ciferník také obsahuje částečně leštěné, částečně kartáčované ručičky a 12 indexových značek – každou o tloušťce pouhých 0,1 mm. Aby byla zajištěna čitelnost hodinek, dali specialisté každé značce můstek a ručně ji namalovali pomocí kamery schopné zvětšit obraz až 100x.

Styl hodinek ladí s číselníky na přístrojové desce, a to jak z hlediska použitých materiálů, tak technologií či provedení. Vyznačují se stejným gilošovaným vzorem, stejně jako kartáčovaným a leštěným lesklým povrchem a matně bílými prvky, které připomínají barevné provedení vozu.

ARCADIA DROPTAIL: ELEGANTNÍ PROSTOR V DUCHU ŘADY DROPTAIL

I když je každý klient značky Rolls-Royce jiný, všechny spojuje jejich silná představa o výsledném voze. Požadavky tohoto klienta byly jasně zřetelné již od začátku. Převedení jeho komplexních, vysoce osobních emocí do dokonale sladěné a proveditelné konstrukce však představovalo značné množství práce. Právě zde se naplno uplatnily výhody ručního zhotovení vozu v oddělení Coachbuild s bezprecedentní časovou investicí – práce trvaly celkem přes čtyři roky – a jedinečným, těsným vztahem mezi klientem a značkou.

Tento jedinečný vůz série Rolls-Royce Droptail odráží mimořádnou důvěru klienta, jasnou vizi a dlouhodobý vztah s automobilkou Rolls-Royce Motor Cars. Význam vozu spočívá jak v jeho okouzlujícím minimalistickém provedení, tak v jedinečné dovednosti konstruktérů oddělení Rolls-Royce Coachbuild zachytit citlivost a duši jednotlivce.

Foto: Rolls-Royce Motor Cars