Šílené ceny energií: Uplynulý rok a výhled na ten letošní očima oborníka

V uplynulém roce vystoupaly ceny energií do nevídaných výšin, stejně bezprecedentní měrou se ale zvýšila energetická gramotnost domácností. Nový rok spotřebitelům v tomto ohledu uleví, otázkou ale zůstává, jak moc a jak rychle.

Zatímco počátkem roku 2021 se cena silové elektřiny u akvizičních ceníků pohybovala kolem 1300-1400 Kč za MWh bez DPH, v lednu 2022 se v důsledku krachu společnosti Bohemia Energy a růstu cen na burze obvyklá akviziční cena zvýšila na 3300 Kč za MWh. Agrese Ruska vůči Ukrajině a následné omezování dodávek plynu z Ruska vedly k dalšímu zdražování elektřiny, jejíž cena vystoupala až k 9200 Kč za MWh v říjnu loňského roku. V cenících některých dodavatelů tehdy ceny elektřiny přesahovaly i 10 000 Kč za MWh.Domácnosti, které vytápěly elektřinou pomocí přímotopů nebo akumulačních kamen, mohly zaznamenat nárůst nákladů o stovky tisíc korun ročně. Zvýšené ceny energií se také promítly do cen zboží a služeb. Například pekárny zaznamenaly výrazný nárůst nákladů, což se projevilo ve například na stoupajících cenách pečiva.     

„Ceny a zdroje energií se staly jedním z hlavních témat roku 2022. To přispělo k osvětě veřejnosti a mnoho domácností začalo zkoumat nebo řešit, s jakým dodavatelem mají uzavřenou smlouvu, zda je smlouva na dobu určitou či neurčitou, nebo jak se z této smlouvy vyvázat a přejít k jinému dodavateli. Energetická gramotnost domácností podle rozhovorů s klienty výrazně vzrostla, což je jistě pozitivní zjištění,“ vyzdvihuje Jan Béreš, energetický analytik ve společnosti Ušetřeno.

S novým rokem vstupuje v platnost stropování cen elektřiny a plynu. Cena elektřiny by neměla přesáhnout 5000 Kč za MWh bez DPH, u plynu je stanoven strop na 2500 Kč za MWh bez DPH. Ceny plynu se přitom již stabilizovaly natolik, že jsou v současnosti nižší než tento strop, a je proto možné, někteří dodavatelé brzy nabídnou ceny nižší, než je státem určená úroveň. Cena elektřiny také na burze prudce klesá, což dává naději, že k podobnému scénáři dojde i u této komodity. Alespoň pokud nedojde k výraznému růstu cen emisních povolenek nebo k dalším neplánovaným odstávkám jaderných elektráren ve Francii.

„Stropování cen tedy určitě nezastaví přechod domácností k jiným dodavatelům. Už jen kvůli tomu, že pragmatické domácnosti budou hledat způsoby, jak si ceny elektřiny a plynu zafixovat formou dlouhodobějších smluv i v roce 2024, kdy cenový strop již nebude uplatňován,“ vysvětluje Jan Béreš, a dodává: „Jako problematické vnímám rozhodnutí státu, do stropování nezahrnout SPOTé ceníky pro běžné elektroměry. To by totiž lidem mohlo ušetřit i desítky procent nákladů za elektřinu, ale také za plyn. Jedinou možností je tak přechod na elektroměr s průběžným 15minutovým odečtem. Tento elektroměr ovšem nejenže stojí několik tisíc korun při instalaci distributorem, ale také je třeba zaplatit tisícové roční poplatky za to, že s ním domácnost vůbec disponuje.“ 

Portál Ušetřeno.cz, který patří do produktové skupiny ČSOB, je největší nezávislý online srovnávač poskytovatelů služeb pro domácnosti v ČR. Umožňuje spotřebitelům si snadno a rychle vybrat nejen z různých finančních produktů včetně půjček a hypoték či spoření, ale také pomáhá ušetřit na plynu a elektřině nebo na mobilních službách. Stačí vyplnit krátký dotazník a poradci Ušetřeno.cz spočítají nejvýhodnější nabídku každému klientovi na míru a pomohou vše zařídit. Ušetřeno.cz působí na trhu od roku 2010 a jeho služeb dosud využilo přes 4,2 milionu klientů.  

You may also like...