Škody v pronajatém bytě: Kdo je hradí, nájemce nebo pronajímatel?

Pokud uvažujete o pronájmu bytu, nebo sami v podnájmu bydlíte, vyplatí se vědět, kdy škody v bytě hradí pronajímatel a kdy nájemník. Pojďme si v tom udělat trochu jasno.

Prevence je základ

Pokud chcete předejít problémům a případným soudním tahanicím o to, kdo by měl škodu platit, je dobré na to myslet předem. Největším trhem je na pronájem bytů Praha, nicméně tyto informace využijete kdekoli, kde budete řešit vztah mezi nájemníkem a pronajímatelem.  Ideální je sepsání předávacího protokolu před převzetím bytu. Tento dokument chrání obě dvě strany a jak pronajímatel tak nájemník v něm mohou zmínit vše, co považují za důležité. 

Jak předávací protokol chrání pronajímatele? 

Jako majitel nemovitosti určitě chcete, aby byl byt v co nejlepším stavu, až vaši noví nájemníci nájem ukončí. Proto je dobré zdokumentovat stav, v jakém ho převzali. Bylo nově vymalováno? Nově položené podlahy? Instaloval jste do kuchyně novou myčku a do koupelny pračku? Možná je byt čerstvě po rekonstrukci a má vyměněné rozvody, nově udělanou vodu a fungl novou kuchyňskou linku. To vše by mělo být v předávacím protokolu zmíněno. 

Pokud totiž po několika měsících noví nájemníci byt opustí a vy zjistíte, že nová podlaha je poškrábaná, místo bílé barvy na zdi je brčálově zelená a pračka nepere, máte jednoznačné podklady pro to, vyžadovat po bývalých nájemnících úhradu škody. Nebo jim ji strhnout z kauce. Nicméně pokud ve vašem bytě nájemníci bydleli několik let, nedá se předpokládat, že by i po takové době byla podlaha jako nová a že nájemníci nebudou malovat. Případně, že se nerozbije pračka. Pak je potřeba vzít v úvahu běžné opotřebení předmětů, které byly několik let využívány. 

Jak předávací protokol chrání nájemníka? 

Stejně jako pronajímatel, i vy byste měli využít možnost předávacího protokolu. Před podpisem nájemní smlouvy si opravdu dobře projděte pronajímaný byt a nebojte se do protokolu zaznamenat vše, co uznáte za vhodné. Je prasklá okenní tabulka? Po spláchnutí protéká záchod? Kape kohoutek, nebo jste objevili poškrábanou podlahu či parapety od psa předchozího nájemníka? To vše by se mělo v protokolu objevit, a ideálně i s fotografiemi. 

Zabráníte tak tomu, aby po vás pronajímatel chtěl uhradit škody, které jste nezpůsobili. Nicméně pokud v bytě budete několik let, dá se předpokládat, že se věci opotřebují, ošoupou nebo rozbijí. Jak v tom případě pokračovat? 

Údržba bytu

V nájemní smlouvě bývá často uvedeno, že nájemník provádí běžnou údržbu bytu a na jeho vrub jdou také drobné opravy. Je v tu chvíli jedno, jestli se jedná o levné pronájmy bytů v Praze, nebo o vilu na Ořechovce. Zákon hovoří jasně. Pojďme si v tom trochu udělat jasno. 

Běžnou údržbou se myslí obvyklé revize a péče o pronajatý majetek, aby nedocházelo k jeho znehodnocení. Extrémním příkladem je třeba zanedbaná revize komína u pronajatého domu a následný požár, nebo neprovedená revize bojleru a vytopené partaje tři patra pod vámi. Pronajímatel může oprávněně argumentovat, že kdyby byla revize provedena, on by uhradil případné opravy a k neštěstí by nedošlo. Tím, že byla revize zanedbána, by šla úhrada škod zcela nájemníkem. 

Drobné opravy zákon stanovuje na limit 1000 Kč ročně. Pokud tedy chcete po pronajímateli, aby vám uhradil prasklou žárovku, nejspíše neuspějete. Pokud ale například dojde k poruše pračky a oprava bude stát více než 1000 Kč, přesahující část by měl pronajímatel uhradit. Vše je ale o dohodě a mnohdy pronajímatel uhradí opravu celou a nechá vám rozpočet 1000 Kč na drobnosti, které mohou ještě nastat. 

You may also like...