Slečna Stinnesová na cestě kolem světa

Clare Eleanor Stinnesová, rodilá Němka a dcera známého a velmi bohatého průmyslníka Huga Stinnese, si nikdy nepotrpěla na fádní život mladých dam z dobré společnosti 30. let. Její odvaha a touha po dobrodružství inspirovaly nejen ženy, ale i muže po celém světě. Příběh založený na skutečných událostech z cesty kolem světa osobním automobilem, kterou mladá žena podnikla, vydává  nakladatelství Alpress pod názvem Slečna Stinnesová na cestě kolem světa.

Clärenore, jak ji oslovovala rodina a známí, vyrostla v technicky smýšlejícím prostředí, proto není divu, že dívku už odmala fascinovaly spíše auta, než panenky. Když se ve svých 24 letech poprvé účastnila automobilového závodu, bylo jasné, jakým směrem se bude její život ubírat. Během následujících let vyhrála 17 závodů a stala se tak známou evropskou závodnicí.

Když se v roce 1927 rozhodla v doprovodu dvou techniků a ženatého fotografa Carla-Axela Söderströmaa a vybavená nářadím, zavazadly, 3 zbraněmi a 148 vejci natvrdo vydat na cestu kolem světa, netušila, jak jí toto rozhodnutí změní život. Náročnou cestu by Clare sama finančně nezvládla, proto byla ráda, že se jí podařilo získat i sponzory, jakými byli Bosch a Aral.

Svou výpravu směřovali z Německa na jihovýchod, přes Balkán a Moskvu, kde cestu vzdal nejprve jeden technik a pak i druhý. To ale mladou cestovatelku neodradilo a pokračovala dál spolu s Carlem skrz Sibiř, poušť Gobi a Peking. Díky Carlovi, který byl nejen fotografem, ale i kameramanem, se z cesty dochoval i filmový záznam.

Během výpravy zažili spoustu pěkných, ale i horkých chvil, třeba když přejížděli přes nebezpečné zamrzlé jezero, potýkali se s bandity i vlky a nebo když málem umřeli na dehydrataci a zachránila je až chladící kapalina z automobilu. Mimo jiné museli také několikrát použít dynamit, aby docílili průjezdu silnice, či putovali přes 50 km pěšky pouští Gobi, aby našli pomoc.

Jejich cesta dále vedla lodí do Japonska a na Hawai a odtud do severní Ameriky. Neopomněli projet ani střední a jižní Ameriku a lodí se vraceli do Vancouveru. Jejich pověst je předcházela, i přesto je překvapilo, že je v USA uvítal sám tehdejší prezident Herbert Hoover.

Po dvou letech a jednom měsíci a 46. 758 zdolaných kilometrech se vrátili zpět do Berlína. Na počest Carla se Clare rozhodla cestu finálně ukončit až ve Stockholmu, kde byli vřele přijati, stejně jako v Berlíně. Ačkoliv objeli zeměkouli, nenavštívili všechny kontinenty.

Po návratu se Carl rozvedl se svou ženou a vzal si Clare za manželku. Spolu se pak přestěhovali do jeho rodné země, Švédska, kde spolu kromě tří děti vychovali také několik dětí v pěstounské péči.

Pozoruhodný život Clare Stinnesové v románové podobě – plný dobrodružství, naděje i lásky – rozhodně stojí za přečtení a poslouží nejen jako inspirace, ale probudí dozajista i obdiv k ženě, která si sveřepě šla za svými sny.

Knihu vydalo nakladatelství Alpress.

You may also like...

1 Response

  1. 4.12.2023

    […] Odkaz na celý článek ke knize Slečna Stinnesová na cestě kolem světa Odkaz na knihu Slečna Stinnesová na cestě kolem světa Category: Aktuality a novinkyOd Miroslava Ruprechtová4.12.2023Tags: Román pro ženy […]