Slovinská zbrojovka Arex je příkladem úspěšné investice českého kapitálu

(Praha) Arex ze skupiny RSBC loni dosáhl rekordního zisku díky silné poptávce po plastové munici. Slovinská zbrojovka Arex zveřejnila své auditované hospodářské výsledky za rok 2018. Podniku, který ovládá česká investiční skupina RSBC, meziročně vzrostl zisk před zdaněním o 15 procent na téměř 170 milionů korun (6,53 milionů eur).

Rok 2018 tak byl pro tradičního výrobce mimořádně úspěšný. Výnosy společnosti meziročně vzrostly o 16 procent na 649 milionů korun (25 milionů eur). Provozní zisk EBITDA vzrostl oproti dosud rekordnímu roku 2017 o 14 procent na téměř 226 milionů korun (8,7 milionů eur).

„Náš růst v roce 2018 byl tažen především velmi výraznou poptávkou po plastové munici. V tomto segmentu patří Arex k největším světovým producentům. Momentálně jsme spustili výrobu úplně nového typu cvičné plastové munice, od kterého si slibujeme velký komerční úspěch. Rovněž přicházíme na trh se zcela novým modelem moderní lehké polymerové pistole“, vysvětluje René Latka, finanční ředitel Arexu.

Výroba speciální plastové munice určené zejména pro cvičnou střelbu je pro Arex klíčovou činností. Dalším nosným výrobním produktem je výroba nabíjecích pásů a od roku 2016 výroba ručních střelných zbraní. Většina prodejů společnosti směřuje evropským klientům, do USA, na Blízký Východ a do Jižní Ameriky. Arex je také významným dodavatelem i pro slovinské ozbrojené složky.

Investiční skupina RSBC koupila 100% podíl Arexu v prosinci 2017. V čele zbrojovky zůstal její původní majitel Ivan Kralj. Základem investiční strategie RSBC, která staví na konzervativních principech, je dlouhodobá správa a postupný rozvoj nabitých aktiv. Skrze aktivní účast na strategickém řízení chce dosáhnout růstu a dlouhodobé stability. „Nákup Arexu jsme vnímali jako zcela výjimečnou investiční příležitost. Tradičních firem s potenciálem dvouciferného růstu není v segmentu strojírenství mnoho. Jsme rádi, že se tento potenciál začal naplňovat takto rychle“, dodává Miloslav Vyhnal, investiční ředitel RSBC.

You may also like...