Do Mělníka za vínem

Podle archeologů se na Mělnicku pěstovalo víno už v 9. století. Historická legenda říká, že se o výsadbu vína zasloužila Ludmila, manželka Bořivoje z rodu Přemyslovců.  

Pro vinařství byl důležitý i Karel IV., který zde zavedl pravidla a  pořádek do pěstování vinné révy.

Historie vinařství rodu Lobkowicz se datuje k roku 1753. Majitel panství Jiří Kristián z Lobkowicz (1835 – 1908) se zasloužil o vybudování vinice Sv. Ludmily, která je osázena burgundskou révou a dává Mělníku jeho typický vzhled. V současné době je vinice sv. Ludmily převedena do systému Eko zemědělství. Tento systém je náročnější na ochranu révy, ale má velmi dobrý vliv na kvalitu půdy a révu, která pak plodí hrozny vyšší kvality.

Vinařství Chateau Mělník hospodaří celkem na 23,43 ha vinic a produkuje 30 000 – 40 000 lahví vína ročně. Sklepy pocházejí z 11. a 14. století a mají rozlohu 1500 m2. Z vín je tu možné ochutnat Ludmilu plněnou v tradičním mělnickém kalamáři, odrůdová vína z místních vinic Lobkowiczký muškátRulandské šedé,Vavřinec a Modrý Portugal, dále  sekt Château Mělník a pro Mělník zdomácnělé Rulandské modré vypěstované na ekologicky obdělávané vinici sv. Ludmily.

Foto: Petr Brodecký

You may also like...