SOČR dnes zahraje v Rudolfinu závěrečný koncert sezóny, tentokrát už s publikem

Opravdu velkolepé završení nestandardní koncertní sezony připravuje na pondělí 14. června Symfonický orchestr Českého rozhlasu a jeho šéfdirigent Alexander Liebreich. Ve Dvořákově síni uvede suitu z Janáčkovy opery Příhody lišky Bystroušky, v české premiéře Houslový koncert Toshia Hosokawy se sólistkou Veronikou Eberle a do třetice pak Zemlinského Lyrickou symfonii s pěvci Johannou Winkel a Adamem Plachetkou. Přímý přenos vysílá ČRo Vltava a také stanice sdružené v Evropské vysílací unii, živý stream najdete na facebookovém profilu SOČRu.

Poetická i pohádková, taková je Bystrouška Rudolfa Těsnohlídka. Veselá, melancholická, existenciálně posmutnělá je pak Janáčkova hudba k opeře, která se od prosté bajky povznesla k apoteóze života. Suity, které z její hudby vznikly, podtrhují až impresionisticky opojný, barvitý i vznešený symfonismus. Takovou je i suita Václava Talicha, která večer rozhlasových symfoniků uvede.

Toshio Hosokawa patří mezi asijskými umělci k těm, kteří se školili v západní Evropě a získané kulturní a kompoziční zázemí plně využívají, nicméně zároveň se nebrání ani inspiracím nacházeným v tradicích hudby svých zemí. Jeho tvorbu dnes uvádějí prvotřídní orchestry jako Vídeňští či Berlínští filharmonikové. Ostatně i houslový koncert, který uslyšíme v české premiéře, si u skladatele společně objednalo šest subjektů – vedle SOČRu festival v Grafeneggu, orchestry v Hongkongu, Tokiu, Hirošimě a s nimi také Hamburská státní filharmonie, jež dílo přednesla v dubnu t. r. ve světové premiéře. I tam byla sólistkou vynikající Veronika Eberle, na niž se těšíme v Praze.

V metropoli nad Vltavou mělo roku 1924 svou premiéru závěrečné dílo programu, Lyrická symfonie, patrně nejznámější a nehranější skladba Alexandra Zemlinského, někdejšího šéfdirigenta Nového německého divadla. V souladu s dobovým obdivem k Orientu sáhl po verších Rabindranátha Thákura. Vedle této inspirace je Lyrická symfonie také obrazem nenaplněné milostné touhy, reflexí Zemlinského nešťastné lásky k Almě Mahlerové, kterou poznal jako studentku kompozice. A do třetice je třeba připomenout nespornou hudební inspiraci v Mahlerově Písni o zemi. Zemlinského sedm písní pro baryton, soprán a orchestr, propojených do jednoho celku, přednesou se SOČRem a jeho šéfdirigentem  německá sopranistka Johanna Winkel, která si svou vynikající pověst vybudovala nejprve v oblasti interpretace staré hudby a postupem času rozšířila repertoár i na díla romantická a moderní, a vyhledávaný basbarytonista Adam Plachetka, od roku 2010 stálý člen ansámblu Vídeňské státní opery, jehož se SOČRem pojí intenzivní spolupráce nejen ve sférách klasiky, ale i hudby muzikálové.

Adam Plachetka

Program:

Leoš Janáček (1854–1928): Příhody lišky Bystroušky, suita z opery
Toshio Hosokawa (1955): Koncert pro housle a orchestr (česká premiéra)
Alexander Zemlinsky (1871–1942): Lyrická symfonie, skladba o sedmi zpěvech na texty básní Rabindranátha Thákura

Alexander Liebreich – dirigent
Veronika Eberle – housle
Johanna Winkel – soprán
Adam Plachetka – basbaryton

Dvořákova síň Rudolfina, pondělí 14. června 2021 v 19.30 hodin. Přímý přenos koncertu vysílá ČRo Vltava. Záznam nabídne ČRo D-dur.

Videopřenos sledujte na FB profilu SOČRu, video je dostupné i pro posluchače, kteří nemají FB profil – odkaz pro sledování najdete v den koncertu na socr.rozhlas.cz.

Foto: Tatjana Dachsel, Felix Broede, Pavel Hejný

You may also like...