Stále stejně smutný příběh českého průmyslu

„Pokles tuzemské průmyslové výroby se zrychlil. Průmyslová produkce v září meziročně klesla o 5,0 % ze srpnových 1,7 %. Aktuální data Českého statistického úřadu o vývoji české průmyslové výroby za říjen vypráví stejný smutný příběh jako v předchozích měsících. Český průmysl dusí upadající domácí i zahraniční poptávka, pokles objemu nových objednávek. V září hodnota nových zakázek meziročně klesla o 5,2 %. Nové zakázky ze zahraničí se meziročně snížily o 1,5 % a domácí klesly dokonce o 12,2 %. To se projevuje v tlaku na náklady, omezovaní skladových zásob i částečné na redukci počtu zaměstnanců.  Na druhou stranu je nutné zdůraznit, že míra nezaměstnanosti je v české ekonomice stále nezdravě nízká. Slabá domácí i zahraniční poptávka po průmyslové produkci dělá vrásky na čele nejen manažerům firem, ale i České národní bance. Dlouhodobý pokles poptávky totiž tlumí pochopitelně i růst české ekonomiky. To je také jedním z důvodů, proč ČNB zhoršila svůj výhled a v letošním roce očekává pokles hrubého domácího produktu o 0,4 % a pro příští rok růst o 1,2 %,“ uvádí Petr Kymlička, partner poradenské skupiny Moore Czech Republic.

„Český průmysl dlouhodobě zachraňuje pouze sektor výroby automobilů, která v září rostla o 18,0 %. Převážná část ostatních odvětví se však propadala. Automobilový průmysl ovšem nemusí být čestnou výjimkou stále. Německá ekonomika, s níž je česká svázaná pupeční šňůrou, má velké problémy, a to i se svou vlajkovou lodí, jíž je právě automobilová výroba. Například německá automobilka Volkswagen, která se potýká s vysokými náklady a výpadky ve výrobě, počátkem listopadu v rámci úsporného programu dočasně pozastavila nábor nových zaměstnanců v řadě německých závodů,“ komentuje Petr Kymlička.

„O tom, jak závažné problémy má český průmysl a s ním i česká ekonomika, svědčí i pohled na srovnání prvních tří čtvrtletí letošního roku. V prvním čtvrtletí průmyslová produkce vzrostla o 1,2 %, ve druhém zpomalila na 1,1 % a ve třetím čtvrtletí se meziročně snížila o 3,3 %, v porovnání s předchozím čtvrtletím pak klesla o 2,1 %. Na pesimismus v českém průmyslu ukazuje i Index nákupních manažerů (PMI), který v říjnu vykázal hodnotu 42 bodů. Pod hranici 50 bodů, která indukuje recesi sektoru, se nachází již sedmnáct měsíců,“ uzavírá Petr Kymlička, partner poradenské skupiny Moore Czech Republic.

You may also like...